Mirali skrev 2013-05-01 19:53:05 följande:
Helt klart helt värt!
Särskilt om man kan lägga det på en hel ledig dag, 6 timmars arbetsdag är inte alls lika värt. Men ändå.
Att se det som att man förlorar pengar tycker jag är helt fel, det är ju inte pengar du har som du blir av med utan pengar du struntar i att tjäna ihop för att du kanske har viktigare saker för dig, typ njuta av livet.
Härligt att höra!!
Men nja skulle jag nog säga, om jag idag arbetar heltid så blir det ju att man får anpassa sig till att tjäna 8000kr mindre i månaden. Har nog inte funderar så noga på det när jag har arbetat deltid mellan föräldrar ledigheterna för då har man ju gått från föräldrapeng och höjt inkomsten även om man arbetat deltid.
Men nu skulle det innebära en stor minskning.
Och vist man kan ju såklart ha det fördelat på massa olika sätt och min man arbetar kortare dagar men det är för att det passar bäst med hans arbete.