Hur länge vänta med att rotfylla en tand?
Hej!
Någon som gjort en rotfyllning här? Hur länge fick ni vänta på den riktiga fyllningen? Jag undrar bara om det är normalt att få vänta i ca 8 månader? Har känt av den lite så var in med den och dom tog en röntgen men det såg så fint ut så!
Så jag kunde vänta tills min ordinära tandläkare kom till baka till hösten!
Dom har rensat tanden vid 2 till fällen förra året och har gått med den nu sen i november, kan man verkligen vänta med rotfyllning till augusti detta år?
Som sagt såg den jätte fin ut och enligt tandläkaren jag var till gjorde det inget alls att jag väntade tills då! Men hade en liten tandköttsinflammation där. därför det var ömt så skulle andvända tandtråd och corsodyl!
Kanske bara jag som tycker 8 månader låter mycket eller är det normalt? Har aldrig tidigare rotfyllt en tand!