Ny utmaning - 5 kg till midsommar!
Jag är på !
Jag är på !
Jag kommer inte ha något speciellt schema då vi har en liten tös på 4 månader, men är ute och rör mig minst 1 gång om dagen och äter nyttigare/mindre. Tror det kommer räcka då jag har varit mer eller mindre stillasittande och ätit dålig mat sedan dottern kom. ^^
Just ja, nu i Maj månad så har jag lagt av med onödigt socker också ^^ Äter mer frukt, bär och grönsaker.
Jag har inte en aning om hur det går då jag inte vill väga mig, hahah!
Jag får världens ångest bara jag tänker på den där vågen. Likaså när jag rotar igenom garderoben.
Alla säger "Ja men du har ju nyligen fött barn" För 5 månader sen ja! >.<
Har knappt gått ner något efter förlossningen och ligger på ca 15 kg för mycket.
Men jag SKA gå ner i vikt, jag jobbar med det. Men vågen får vänta lite till.
Haha, jaa så det kan gå ... vägde mig igår kväll och vågen visade att jag hade gått ner ca 3 kilo. Wihoo!
Men i morse när jag vägde mig (innan frukost) visade den att jag hade gått upp 5 (?!).
tror det är dags för en ny våg ! *asg*
annars går det bra för mig med!
Frukosten brukar bestå av havregrynsgröt på 1 dl havregryn med ½ dl blåbär (istället för socker som jag hade innan) och lite mjölk. Ev en grov macka med lite ost, kalkon, gurka och tomat.
Lunch brukar bli resten från gårdagens middag, så idag blir det stekt lax med ris och citronsås + sallad.
Middag har vi inte bestämt än men det blir troligtvis något asiatiskt med kyckling och grönsaker. (älskar thai/kina-mat)
Försöker att inte äta efter 18 också men ibland blir det en kvällsmacka som består av grovt bröd med ost, kalkon, tomat, gurka och paprika och till det en kopp té :)
Om jag blir sugen mellan måltiderna så äter jag enbart frukt, bär eller nötter.
Hur/vad äter ni ? Ni kanske inte följer något speciellt?