• Kardemamma

    Vad är detta för utslag? Bild

    Min 2 åring har fått en massa torra, röda fläckar på bålen som nästan ser ut som brännmärken! Dålig bild, men är det någon som känner igen och vet vad det kan vara? De verkar inte klia. Jag smörjer med miniderm men de har snarare blivit fler de senaste dagarna.




      
  • Svar på tråden Vad är detta för utslag? Bild
  • Birgitta2

    Min dotter hade sånt och vi smörjde med mild kortisonsalva varje dag. De försvann så småningom, men det tog tid. . Vi tror det var något sorts eksem, men blev aldrig riktigt på det klara med vad det var. Och det var i ganska vuxen ålder.

  • NLAL

    Så hade min bror och har än idag (6 år) och det är eksem han har.

  • Saian

    Så har min treåring haft i olika perioder och har det faktiskt just nu också. Gjorde misstaget att smörja med två olika hudkrämer och det blev värre. Smorde igår med mildison (kortisonsalva) och det har blivit betydligt bättre på bara ett dygn. Då prova det!

Svar på tråden Vad är detta för utslag? Bild