Inlägg från: norliv |Visa alla inlägg
  • norliv

    Skadat pass? Finns det någon som har koll?

    Nästa onsdag (5/6) åker jag till Marmaris, Turkiet. Hoppas jag. 
    Min kompis berättade för mig idag om hur strikt passpolisen och flygplatsens personal har blivit vad gällande passens skick. Jag blev genast orolig, har använt mitt pass som vardags-ID en tid och har tidigare bara oroat mig om att kontrollera "bäst före-datumet" på det vid resor. 
    Efter att ha googlat runt får jag inte fram mycket mer information än att passet ej får vara sprucket, trasigt eller ha på något sätt förstörda sidor (kladdade på, rivna etc.) - men på flera gamla forumsidor står det att pärmen måste vara helt slät och fin och att inget som helst slitage får finnas. 
    Min pärm, alltså omslaget på passet, är lite buckligt som det gärna blir om man förvarar det i en väska vid resa eller om man öppnar och stänger det en del. Det syns helt klart att jag använt passet tidigare. 
    Om passet är stängt så syns det att "kanterna" på sidorna i det börjar slitas och bli lite smutsiga. 

    Är det någon som har personliga erfarenheter av detta? Vad som händer om de inte godkänner mitt pass? 
    HUR slitet får passet vara? Har ni varit med om att behöva köpa ett provisoriskt pass på Arlanda vid avresan och hur fungerar det? 

    Ett väldigt stort tack på förhand från en väldigt nervös, och slarvig, tjej
     

  • Svar på tråden Skadat pass? Finns det någon som har koll?
  • norliv
    atsw skrev 2013-05-28 22:27:36 följande:
    När jag och min man åkte till turkiet så blev han stoppad vid incheckningen pga passet. De sa att de är väldigt hårda i turkiet. Passet var inte trasigt och inte jätte slitet. Men som du säger, vardags använt som id. Självklart beror d ju på vem du kommer till i disken, alla är ju inte lika noga säkert. Men va ute i god tid ifall du skulle behöva skaffa provisoriskt pass. Har för mej att det kostade 800-1000 kr

    Oj! Var det nyligen? Hur gjorde ni då? Vart ordnar man det provisoriska passet och går det till?
  • norliv
    atsw skrev 2013-05-28 23:32:41 följande:
    Det var sommaren -09. Det går en "internbuss" runtom på Arlanda, mellan terminaler och sånt. Du kanske inte åker därifrån? De tog bild och så och du betalar och får passet i handen. Sen åker du tillbaka till terminalen och checkar in. Jätte smidigt faktiskt. Men som sagt, är du osäker så va ute i god tid så du skulle hinna fixa om det behövs.

    Okej! Det låter ju smidigt. Då kanske semestern löser sig ändå! Jo jag åker från Arlanda! Om jag ser till att stå vid disken när incheckningen öppnar så kanske jag hinner? Jag tar nog en tur till närmsta polisstation imorgon ändå för att höra mig för och visa upp passet. Tack så jättemycket för dina svar!
Svar på tråden Skadat pass? Finns det någon som har koll?