Inlägg från: Virriga Vera |Visa alla inlägg
  • Virriga Vera

    Anställd som alltid är borta

    Anonym (Arg!) skrev 2013-05-31 23:53:49 följande:

    Varför är man en usel anställd för att man vabbar och tar hand om barn? Ditt inlägg är dem mest dömande jag läst. Såklart man ska få vabba. JA ta bryter mot lagen flera gånger om ifall hon avvecklar personen på de grunder hon har beskrivit. Hon kan bli stämd av att bara nämna det för den anställde. Det är sådana arbetsgivare som gör mig förbannad för de förstör för kvinnor!!!
    Hon är ingen usel anställd för att hon vabbar och har barn, men hon är en belastning för företaget för att hon är borta så mycket som hon är.
  • Virriga Vera
    ica skrev 2013-06-09 18:03:12 följande:
    Men vi vet inte tjejens situation. Hennes karl kanske tjänar mer, hon otrivs på jobbet. Det är ofta mer bakom än man tror. Eller så är hennes barn mycket sjuk.
    Men det spelar ju egentligen ingen roll vilken hennes situation är, hon utnyttjar den fortfarande till max och är en ekonomisk belastning för företaget.
Svar på tråden Anställd som alltid är borta