Anonym (mamma) skrev 2013-06-26 10:41:37 följande:
Känner till flera fall som detta där mammorna förstör umgänget och vänder barnen mot pappan.Jag kan inte fatta hur dessa mammor kan vilja sina barn så ont och beröva dem kontakt med sina pappor.
Jag förstår om barnen far illa hos papporna men det är sällan som det händer. Mammorna ska helt enkelt jävlas och trilskas för att de anser att pappan inte ska ha barnen helt enkelt och att det bästa för barnen är att vara hos mammorna.Det är ett personligt vendetta som går ut över barnen men det det verkar ju vara helt okej och anammat i dagens samhälle att mammor är bäst för barnen.
Jag hoppas att alla barn som utsätts för detta någon gång vaknar upp och fattar vad deras underbara mammor har gjort. Hade min mamma gjort så mot mig så hade hon inte legat bra till på min lista bland folk jag tycker om och litar på!
Och som pappa idag har du inte mycket att säga till om i sådana här frågor. Det är mammorna som lindar in social och familjerätts KVINNORNA i sina lögner.
Ja, så var det det där med könskamp igen ..... mammor och pappaor är precis lika goda kålsupare när de befinner sig i den situationen. Att myten om mammorna som sabotörer sprids handlar om att det oftast är hos dem barnen bor. Bodde barn vanligen hos sin pappa skulle vi få se en omvänd situatione; pappor som umgängessabotörer. Det handlar INTE om kön!!