Inlägg från: glassen |Visa alla inlägg
  • glassen

    Bli längre som vuxen ???

    Jag föreslår att du pratar med din dotter om att det är fint och bra att vara liten till växten. Prata om alla fördelar och försök stärk hennes självkänsla. Nu vet jag inte anledningen till att du mått dåligt, men jag antar att det handlar om din självkänsla,  du har ju inte dvärgväxt. Jag är bara några cm längre än dig. Visst kanske jag önskade några extra cm ibland som barn, men det är ju inget man bryr sig om som vuxen. Jag föreslår att du söker en samtalskontakt eftersom du fortfarande mår dåligt över din längd. Hoppas du får bra stöd och kan uppmuntra din dotter att tycka om sig själv.

  • glassen
    lovely89 skrev 2013-06-02 21:46:45 följande:
    Visst fick alltid höra av familjen och så vad fint det var att vara liten.. Men det är de utstående som är de "elaka" blir kallad dvärg, lillen, mini, bebis ja massa töntigt.. 

    Vill inte att hon ska få höra sådant..  

    Mobbare finns överallt. Det är personer som själva mår dåligt som ger sig på andra som de uppfattar svaga. Om du lyckas överföra tidigt på din dotter hur fin, vacker, värdefull osv hon är så har hon mycket större möjligheter att stå emot sådana dumma kommentarer och inte ta åt sig. Är din dotter trygg i sig själv finns det större möjligheter att mobbarna låter henne vara. Det kan lika gärna vara den längsta, den tjockaste, den smalaste, den med glasögon etc som blir mobbad.
Svar på tråden Bli längre som vuxen ???