Hur gör ni för att få bakning med barn till en trevlig stund?
Alla människor verkar baka så mycket med sina barn. Det föreslås alltid som aktivitet här på familjeliv för hemmadagar, Facebook kryllar av bakstatusar och alla verkar ha så mysigt. Hur gör ni?
Min dotter (4.5 år) vill gärna baka och det funkar lite grann men när jag väl bakar ( sker inte så ofta) så vill jag baka en större mängd och frysa in, bullar eller småkakor. Vi äter för lite kakor för att bara baka så där och äta upp. Eller så ska man baka tex en kladdkaka och bjuda på. Oavsett vill jag ju att det ska bli bra, goda och hyfsat snygga kakor. Dessutom innebär bakning oftast väldigt kladdiga ingredienser. Allt det här gör att det är jättesvårt att hitta en balans i vad barn kan hjälpa till med tycker jag. Jag vill ju göra de svåra kritiska momenten själv. Och jag tycker det är läskigt med varm ugn osv. Hon får ju göra det som går, hälla i ingredienser, röra om hon kan osv. Men det blir ju alltid bara att hon hjälper till på några moment och jag gör resten, inte riktigt att vi gör det tillsammans.
Någon gång, tex i julas, gjorde vi någon form av bakning av julgodis där syftet var bakningen och lek, och då slängde vi allt som bakades. Då kunde de ju hålla på hur mycket de ville för att det var kul men så kan man ju inte hålla på ofta, stort slöseri med ingredienser osv.
Hur gör ni??
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-06-06 21:10
Vill förtydliga det där med slängandet. Vi ville låta barnen baka julgodis men det fanns ingen som kunde äta det, vi vuxna åt lchf och yngsta barnet får inte äta mandelmassa men det roligaste pyssel vi kom på var att låta dem dekorera mandelmassa som penslades med choklad och sen på med massa strössel osv. De fick hålla på och kladda och göra så länge de ville. Barnen vet inte om att det sen slängdes för vi sparade det i kylskåpet ett tag och inget av barnen frågade efter det ens en enda gång.