• unforgettable

    Hur skriva merkostnader?

    Finns det någon mall på hur mkt ett barn ska kosta?

    Om man blir beviljad 1/4 vårdbidrag, får man samtidigt söka merkostander då??

    Hur ser eran mall ut eller vet ni vart man kan hämta? Olika för varje barn såklart, men tänkte så man får lite koll....

    Tack på förhand :D

  • Svar på tråden Hur skriva merkostnader?
  • unforgettable

    Finns det någon som kan ge tips på hur man räknar ut merkostnaderna? Någon mall? Hur skrev ni?

    Är helt ny på detta och förstår hittills inte något alls av hur man skriver :(

  • Little Ms Chatterbox

    När vi hade med yngsta sonens mjölkproteinallergi skrev vi: Enligt livsmedelsverkets merkostnads för födoämnesallergier. Det fanns en tabell någonstans som jag hänvisade till. Det kan ha varit konsumentverket och inte livsmedelsverket, jag blandar alltid ihop det.
    Att vi var tvungna att laga mat med dubbla uppsättningar stektillbehör osv.

    Sen tog vi upp allt som äldsta sonen gjorde slut på, att han tuggade på knapparna på fjärrkontrollen så vi behövde köpa nya för de blev blöta och gick sönder. Att han inte satt som normalt folk i soffan, att han drog i alla trådar han kunde hitta, att han satt mer på golvet än andra barn i samma ålder och att det slet mer på kläderna, de blev smutsigare (han satt på samma sätt ute också), att det behövde tvättas, extra slitage på tvättmaskinen, el och vatten kostnader osv... Att vi köpte mer byxor än till vanligt barn (vi fick kostnaden för byxor hos lindex, h&m osv, det som motsvarade extra inköp.) Samma med tröjor, han tuggade så mycket att man var tvungen att ha extra antal.
    Man får för mediciner upp till högkostnadskortet, är det 2200 kr nu för tiden? Glöm inte all medicin, även allergier och annat som man kanske köper utan recept.
    Vi tog med reser in till Växjö med bil den första tiden men kände sen att det inte var värt det, vi bad HAB komma till oss istället för sonen gillar inte att åka bil så mycket så de kronorna var inte värt den stressen som det blev för honom. 

    Vi skrev upp massor med saker, om man kan fixa läkarutlåtande på att barnet behöver Omega så ta med det! Samma med Circadin, som inte ingår i högkostnadsskyddet för mediciner, skaffa läkarutlåtande på det om ni ger det så kan man få et godkänt. Vi fick Circadin godkänt men i det stora hela så blev den godkända merkostnadsdelen med kläder och andra utgifter inte mer än hela vår kostnad för Circadin så vi går +/-0 på den totala summan. 

    Sonen har även en felställning på fötterna så han behöver skoinlägg, de kostar en tusenlapp om året och vi kan inte köpa vilka skor som helst för det måste få plats med ilägget, han har väldigt tjocka så det måste vara riktigt rymliga skor, det är inte mycket att välja på och ofta lite dyrare. 

    Det är det jag kommer på nu. Sonen har en autismdiagnos (och ADHD) och det godkänner de fram till 18 års ålder så det är något år sen vi fick det godkänt så jag kommer inte ihåg så noga.


  • Little Ms Chatterbox
    unforgettable skrev 2013-06-08 18:34:04 följande:
    Tack! Vad får ni för vårdbidrag för honom?
    Han har diagnos ADHD och Atypisk Autism och något tillägg ang motoriken, Tror det var specifika motoriska störningar eller något sånt. Kommer inte riktigt ihåg men tror att det hade nog fallit inom DAMP om den diagnosen hade funnits kvar men sen han började med medicinen (Strattera, Ritalin, Omega) har det lugnat ner sig en del, han är inte så klumpig längre, lite bättre grov och finmotorik. 
    ADHD är huvuddiagnosen.

    Autism brukar oftast "garantera" ½ VB, och det har vi fått tills 18 års ålder, om vi inte inkommer med ny ansökan, tex om saker skulle bli värre så det skulle vara motiverat med ännu mer VB. Tror vi har merkostnad godkänt till 25%. 
    Förr hade vi som sagt även för yngste sonen och då hade vi 3/4 VB och 50% i merkostnader men då var vi tvungna att hela tiden inkomma med ny ansökan varje år för mjölkproteinallergi anses växa bort vid 4 års åldern och då skrev inte läkaren utlåtande längre tid än så. Eller rättare sagt att FK ansåg att det "borde" ha växt bort hela tiden så de ville ha nya utlåtanden hela tiden, vi glömde fixa det, ansökan gick ut och man tyckte det var så psykiskt påfrestande att man hela tiden sköt det framför sig och mådde dåligt, man missade en massa pengar och allt var en nedåtgående spiral så vi skippade det med som rörde yngsta sonen och behöver inte prioritera det på samma sätt. 
    Vi förlorar lie pengar på det men i slutändan blir det nog bättre. Vi var nog utan VB i nästan ett år för att det var så mycket strul med alla papper, missade läkartider, ångest och stress över hela situationen. När vi tog det beslutet, att inte ta med yngsta sonen i VB-ansökan kommer jag ihåg att det blev så mycket lugnare. Att bara ha en stressande sak på "stand-by", i tankarna helt tiden skapade så mycket mer stress och oro, som om det smittar av sig på allt i livet. 

    Jag vill inte råda dig att inte göra en VB-ansökan, de pengarna kan vara ett väl behövt tillskott i er familj, men tänk efter när det blir mer betungande än vad det är värt. Vissa saker blir bra bara det blir gjort, Att göra en VB-ansökan kan vara en sådan sak, det är en psykisk terror att bara sätta sig ner och skriva ner alla dåliga saker om sitt barn, allt jobbigt och tråkigt när man bara vill berätta för alla hur stolt man är över sitt barn (det är ju alla föräldrar men man vet ju att just sitt eget bara ändå är något extra
    Att skriva en VB-ansökan är bäst att göra som att ta bort ett plåster, -bara gör det, snabbt och blanda inte in några känslor. Men Pengar är inte allt här i livet, har man med en NPF-diagnos att göra som påverkar hela familjen så är det viktigt att man alltid ser till att skippa stresskapande situationer, merjobb och ångest. En familj med glada och harmoniska föräldrar är det bästa förutsättningarna för att alla ska må bra och orka i det långa loppet. 

    Vad har ditt barn för svårigheter/diagnos?  
  • unforgettable

    Tack! Ja dessa jäkla känslor. Att tala så fruktansvärt illa om sitt barn kan ju göra en galen fy sjutton.... Har nog fått med de mesta nu. Min pojke på 4år har autism som huvuddiagnos och ADHD som andra diagnos.... Han är också mkt klumpig vi fick nyss diagnosen o har inte träffat ngn läkare ang eventuell medicinering än :(

Svar på tråden Hur skriva merkostnader?