Skogshallon skrev 2013-06-08 20:02:32 följande:
Fast det spelar väl ingen roll om folk frågar om hon är döpt efter prinsessan? Det är väl bara att ge folk ett svar i så fall. De flesta namn går ju att associera till någon mer eller mindre känd person, kunglig eller ej.
Instämmer faktiskt här, och jag tänker att jag hellre hade förknippats med en prinsessa än med många andra kändisar eller saker. Har en vän som är döpt efter prinsessan Madeleine och hon har aldrig lidit av det. Fast det namnet är ju iofs rätt vandligt.
Min gamla klasskompis är döpt efter Elvis, rätt kompiskt då han är en äkta hårdrockare som inte alls gillar musiken av mannen han döptes efter. Men namnet tycker han han om! Min lillebrors bästa kompis är däremot döpt till Björn och ogillar starkt namnet som hans ABBA tokiga mamma gett honom , men jag tror det mest beror på att hans bror är döpt till Benny och det därför blir så överdrivet tydligt... ..