Anonym (TS) skrev 2013-06-12 15:34:21 följande:
Det är lite konstigt det där att om vi skulle separera nu som sambor, att halva huset skulle tillfalla honom, fast det är JAG som betalat!
Men kan man skriva äktenskapsförord innan giftermålet, eller måste jag vänta tills vi är vigda?
Mvh // TS
Äktenskapsförord kan ni skriva både före och efter giftemålet. Att rekommenerar i ert fall är at göra det före.
Om ni nu separerar eller senare skiljer er, utan äktenskapsförord, kommer huset ingå i det som skall delas. Om ni inte kan komma överrens om vem som ska bo kvar kommer en domstol besluta att det är den med störst behov. Den personen får sen lösa ut den andra.
Dör någon av er kommer, utan äktenskapsförord eller testamenet, huset delas mellan den kvarlevande och barnen. i praktiken kommer den kvarlevande få huset då han eller hon bli sittande i orubbat bo.