• Kampan

    För mycket fostervatten

    Jag hade för mycket vatten pga sonens diafragmabråck. Jag hade ca 4 liter. Fick tappa ut vatten. Han föddes i v.34+1. Blev helt frisk =)

  • Kampan
    Gosan skrev 2013-07-10 10:27:43 följande:
    Nu har vi varit på ännu en koll, fostervattnet är ungefär detsamma som innan. Vilket är för mycket Men läkaren tycker fortfarande inte jag ska tappas på vatten. Bebisen är nu 26% stor, men känns bra att de håller koll. Som läkaren sa nu, det är för tidigt att säga men fortsätter den växa såhär blir jag igångsatt tidigare. Den väger nu 2200-2300 och jag är i vecka 32+0. Han hittar inget fel på bebisen, han sa att i ca 50% av fallen hittar man något fel och 50% hittar man inget fel. Ibland hittas felen när barnet är fött. Så jag antar att det bara är att vänta och se. Skönt iaf så länge han inte hittar något fel på bebisen.

    Är det så ofta som man hittar något fel alltså? Så har inte jag fattat det.
  • Kampan
    Gudinnan skrev 2013-07-18 17:28:02 följande:
    Tycker att nu för tiden man läser så överdriver läkarna och brnmorskorna om att det ska vara något fel med massa fostervatten !!!
    Blir så TRÖTT på detta då det inte ÄR fel . 

    Gosan skrev 2013-07-18 23:43:05 följande:
    Jag går ju hos en specialistläkare och gör ul, enligt min bm är han en av de bästa i Sverige på fosterdiagnostik. Frågade sist om hur ofta de hittar fel, han sa att på de man behöver tappa ut vatten hittar de i 99%ett fel. I de fall som har ganska mycket över gränsvärdet för polyhydramnios men som inte behöver tappas på vatten hittar de i 50% av fallen något fel på ultraljud och vissa fel vid förlossningen som inte syns på ul. Och de som har bara gränsvärde för mycket följer de inte ens upp. Han sa oxå att spannet på fostervatten kan va väldigt brett och man kan ha mycket vatten utan att det är något konstigt. Men när man har så mycket som jag har beror det oftast på något men kan oxå va för att bebisen är stor. Kampan såg de på ultraljud vad som va fel??tydligen vanligaste orsaken är att bebisen inte kan svälja riktigt.
    Ja i mitt fall så hade barnet diafragmabråck (hål i diafragman så tarm och halva levern åkte upp i bröstkorgen) detta gjorde att sonen inte kunde svälja fostervatten. Jag hör till dom som dom fick tappa ut vatten på så visst kan det vara något som inte är som det bör med för mycket vatten. Diafragmabråcket upptäcktes i v.28 ungefär. Fostervattenmängden höll man koll på pga av bråcket och det upptäcktes vara för mycket.
  • Kampan
    Kampan skrev 2013-07-19 18:57:09 följande:


    Ja i mitt fall så hade barnet diafragmabråck (hål i diafragman så tarm och halva levern åkte upp i bröstkorgen) detta gjorde att sonen inte kunde svälja fostervatten. Jag hör till dom som dom fick tappa ut vatten på så visst kan det vara något som inte är som det bör med för mycket vatten. Diafragmabråcket upptäcktes i v.28 ungefär. Fostervattenmängden höll man koll på pga av bråcket och det upptäcktes vara för mycket.

    Risken med allt detta vatten var ju prematur förlossning vilket det också blev.
  • Kampan
    k girl skrev 2013-08-08 18:23:43 följande:
    Jag har också funderat på om vattnet dämpade rörelserna en aning, men läkaren verkade förvånad över att jag inte kände. Men jag tror absolut att det kan vara så.   

    Jag kände bebis massor trots massor av fostervatten.
  • Kampan
    cattus skrev 2013-08-16 12:18:56 följande:
    Har läst igenom tråden då jag nyss varit hos BM för koll.
    Hon var rätt neutral ang förändringarna men jag fick en läkartid om ca 2v (tidigaste de hade ledigt) för ev. sjukskrivning och Tul.
     
    Har tvärt gått upp i vikt de senaste 4 veckorna(5kg) trots att jag snarare ätit mindre än mer. Innan gick jag inte upp mer än 2 kg på 8 veckor.
    SF-måttet har gått från att legat på medelkurvan(4 v. sedan och tidigare strax under) till att nu ligga på övre kurvan.
    Blodtrycket var högre än tidigare 122/84, socker bra. Tryck på högra övre delen av magen på efm/kvällar och när jag rört mig lite mer. Ev. äggvita i urinen, nytt prov skall lämnas på måndag. 
    Hon sa till mig att ringa förlossningen om jag började få huvudvärk och mera tryck på övre delen av magen, inte vänta på läkartiden i så fall.

    Nu blir jag ju lite nojjig naturligtvis och googlar mig fram till både havandeskapsförgiftning och för mycket fostervatten. Någon som känner igen symptomen för det ena eller det andra?
    På mig skuttade det upp på sf kurvan och tryck kan man känna också om har mycket vatten.
Svar på tråden För mycket fostervatten