• Kittecat

    Ont i handlederna ??Karpentunnelsyndrom??

    Är de någon mer som haft/har problem med handlederna ??
    Jag fick de sista 2-3 veckorna i graviditeten ont i handlederna, ut i tummarna . Jag läste om bl.a Karpentunnelsyndrom (eller hur de nu stavas)  och antar de är något sådant ja åkte på .
    Men nu efter förlossningen så har ja ännu ondare... varje morgon när ja vaknar kan ja knappt lyfta upp bebis då tummarna är helt stela och de känns som de hoppat ur led typ... skitskumt !!
    Å även när ja inte använt händerna på en stund så stelnar ja och vissa rörelser gör såå ont !!
    Har ingen kraft i tummarna imellanåt och de påverkar ju självklart greppförmågan !!

    Ska till BVC på fredag så ja får kolla med BM då ang detta , för såhär kan ja ju inte ha de .. måste ju kunna bära bebis och använda händerna ordentligt !!

    Tänkte bara om de är någon som känner igen sig och som vet nått bra tips på vad ja kan göra eller va de beror på, läste att om de nu är Karpentunnelsyndrom så kan de sitta i några veckor tills hormonnivån hamnar på de normala igen ??

    Har handledsskydd här hemma men de stödjer ju bara handleden , inte tummarna... så de känns som de inte gör nån nytta.

     

  • Svar på tråden Ont i handlederna ??Karpentunnelsyndrom??
  • Kittecat

    Ja har nu äntligen bokat tid hos en arbetsterapeut , inte fått tummen ur innan ;) 
    Men ja har varit 2 gånger hos olika läkare med händerna, första gången fick ja höra att de va helt normalt och inget konstigt utan ja har så smala handleder så han tyckte inte de va konstigt att ja hade ont ?? Skum snubbe.. så ja gick därifrån irriterad och uppgiven... Sen gick ja till en annan läkare och fick utlåtandet att tyvärr är de så att vissa kvinnor får ont under/efter graviditeten och varför vissa får mer ont än andra vet man inte.. men ha rekommenderade att ja skulle träffa arbetsterapeut och få hjälp med andra stödskenor och testa om detta kan hjälpa mig.
    De tog även blodprov för att kolla efter inflammationer eller annat , men fann inget.

    Så häromdag ringde ja äntligen och fick tid nu på torsdag , har fortfarande j-ligt ont och de är tummarna och handlederna som gör ont.
    Inga domningar eller så utan smärta när ja gör allt ifrån stora rörelser till pyttesmå rörelser me händerna.. Har även jätteont i "knölarna" nedanför tummarna..gör ont bara ja rör vid dom.
    och imellanåt så strålar smärtan upp för underarmarna.. fantastiskt skönt... inte !!
    Så ja hoppas på nya stödskenor och ev tips på hur ja ska bli av me skiten.. nu 9 månader sen de började.....

    Arbetsterapeuten ja pratade med nämnde något om att de kan va överbelastning... men ja vet inte ja, jag har sen flera år jobbat me tunga lyft & mkt arbete med händerna så vore konstigt om de kom först av graviditeten ,de borde ha hänt innan tycker ja.. men får ge de ett försök annars får ja söka ytterligare vård och be dom kolla upp andra alternativ.
    Livrädd för att tappa ex vagnen eller barnet när de gör ont ex när man är ute å går osv... 
    har ju ingen riktig styrka i tummarna när man har ont och inte heller kan greppa ordentligt pga det .

Svar på tråden Ont i handlederna ??Karpentunnelsyndrom??