BF Mars 2014
tjohej... inte plussat ännu men behövs knappt då jag med all sannorlikher är gravid. tredje barnet... som vanligt ej planerat (det är ju så det blir plus).
tjohej... inte plussat ännu men behövs knappt då jag med all sannorlikher är gravid. tredje barnet... som vanligt ej planerat (det är ju så det blir plus).
molvärk. illamående. kramp i vaderna. slem i munnen när jag sover. snurrig utöver det vanliga. ömma bröst. känns som revbenen tryckts ut.. vet ej varför dock. sover dåligt. kissenödig hela tiden.
Två prematura födslar samt utomkvedshavandeskap och ett missfall i botten... men nu skall det väl gå vägen
syskon ja tack.. men bara en då...
vår dotter sa qtt hon minsann inte skulle åka vagn när brorsan föddes... men det var ett måste.. utan den hade vi aldrig klarat vardagen. vi teatade phil och teds först men den var helt omöjlig att köra. blev till slut en buggy moubtain terrain med två säten.
helt underbar att köra !!! man liksom flög fram med den... även med två barn i.
här skippar vi sydkonvagn nu dock.. det skall bli en bugaboo buffalo istället.
Å jag har inte ens berättat för min sambo att jag kanske är gravid...
Nja, det är ju inget vi planerat in direkt så jag vill vara helt säker först innan jag säger något.. åtminstone några dagar till
Vi vill ha en liten smidig vagn som tål mycket, långa promenade i skog och mark. Ingen stadsvagn alltså.. men den skall vara liten så att den är lätt att få med på länsbussen och i bilen. Sen är ju komfort viktigt att den är byggt av ett tåligt material som är väl testat. Sitt och liggdel med vändbara alternativ är ett måste.
Detta är min ögonsten: www.bugaboo.com/learn/bugaboo-buffalo
Skulle inte säga något till släkten för den delen heller förräns vi varit på VUL i v 6 och kanske VUL2 v 12.
ingen mer mage än vanligt.. men känner mig mer spänd nu.. men jag har inte bim förräns nästa torsdag så jag får väl avvakta med testet
jag är i v 3+0 idag... och jag är verkligen jättesvullen nu... är det möjligt? illamåendet håller i sig och magen är aldrig lugn... det bubblar och har sig... min jobbkollega undrade vad jag ätit för något... jobbar på kontor. brösten är dock inte så ömma... nu undrar man ju hur allt ligger till... är det en liten ärta därinne tro..? måste testa senast måndag enligt min doktor
bim-6 idag... känns lite tidigt å testa redan... på måndag blir det nog isf. svårt att hållas på halster
hur tänker ni göra på jobbet. tänker ni berätta eller får tidrn utvisa?
båda mina barn är födda med snitt plus att jag har ett utomkvedsskap sedan tidigare med snitt .. så har nu tre snitt.. kommer garanterat bli snittad igen då risken är för stor att jag spricker upp om jag går fulltid... typ runt v 36-37 sa de sist jag var gravid. men man vill ju helst gå längre.. men svårt med min sjukdom...
Någon som gjort könskoll på sin bebis? Inte för att man kan lita fullt ut på dem.. men det har ju dock funkat varje gång på mig (tre graviditeter). Jag får en flicka nu enligt den =)