Anonym (Så är det) skrev 2013-07-18 14:17:00 följande:
Det finns inga som helst belägg för att det är mer positivt att vara mamma i en vårdnadstvist. Snarare visar alla undersökningar att besluten baseras på helt andra saker än kön, som t.ex. stabilitet och förmåga att vårda.
Varför finns det så många pappor som står och skriker om sina intet existerande rättigheter? Varför påstår de att de är förlorare och att mammor är vinnare?
De flesta föräldrar som rövar bort sina barn, som slår sina barn och som slår andra inför sina barn är män. Varför vill de få oss att tro att det är flest mammor som inte låter de stackars papporna träffa barnen när det i verkligheten inte alls stämmer?
Varför har de gjort sig till offer och skyller allt på mamman och det mammavänliga samhället?
Är det några som ska bli upprörda så är det mammor som blir kriminella när de försöker skydda sina barn från en våldsam far.
Alla seriösa undersökningar som har gjorts visar på att det är väldigt jämställt. Den som har engagerat sig mest i barnet brukar få boendet osv.
Tänkvärt är att även om det finns en hel del män gör dumma saker sa ändrar inte det ett faktum att manga män upplever att de blir daligt behandlade i vardnadstvister.
Det finns kvinnor som maste kämpa hart för att rädda sina barn fran rovdjur till fäder, likväl finns det män som maste kämpa hart för att försvara sig fran gamar till mödrar.
Det är möjligt att det blir "jämställt" om man räknar ihop alla svin (kvinnor som män) samt alla offer (kvinnor som män) och sedan delar dem pa hälften, men det skapar ingen rättvisa.
För varje individ, kvinna eller man, som behandlas orättvist faller just deras värld samman.
Även om 100 kvinnor behandlades illa mot endast en man, skulle den enda mannens lidande vara lika viktigt som alla de hundra kvinnornas lidande var för sig.
Även om hundra män behandlades illa mot endast en kvinna, skulle den enda kvinnans lidande vara lika viktigt som de hundra männens lidande var för sig.
Det gar inte att väga en individs lidande mot en annans, det gar inte att kompensera för ett köns lidande med ett annat köns lidande, vaje individs lidande är oförtjänt, och varje individ som utsätter andra för lidande gör fel.
Dessutom är det inte snällt att uttrycka sig som att "pappor skriker om intet existerande rättigheter". Vad menar du ens?
Har du övervakat varenda domstolsbeslut sa att du vet att varje fader som "statt och skrikit" har gjort det utan grund?
Du bör inte förminska andra människors upplevda problem, du vet inte hur andra har det.
Om en kvinna anklagar en man för att förgripa sig pa sitt barn för att vinna en vardnadstvist, oavsett om det är sant eller inte, är det konstigt att mannen far det svart efter en sadan anklagelse? Det gar inte att säga att det inte händer.
Sedan ska en anklagelse alltid tas pa allvar, oavsett om den är sann eller inte, eftersom man inte kan veta om den är sann förrän man utrett saken, men för de män som blivit oskyldigt anklagade är det en mycket traumatisk upplevelse, det är nästintill omöjligt att bli av med en stämpel. Och man bör ta hänsyn till dessa mäns känslor.
Mvh.