-
Närmar sig 30 och längtar efter +
Lör 20 jul 2013 14:20 Läst 33092 gånger Totalt 590 svar
Lör 20 jul 2013 14:20
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Hej!
Jag tänkte att jag skulle starta en tråd för oss som känner att vi har rotat oss i tillvaron och har varit redo för barn ett tag men som inte får ett +!
Det är jobbigt och frustrerande att längta efter barn och alla/många av ens släkt/vänner/bekanta har en eller flera barn redan. Alla verkar bli gravida direkt av dom jag känner och alla frågar oss när vi ska få barn.
Jag är 28,5år och min sambo är snart 36. Vi har utbildat oss klart och jag har även hunnit vidareutbilda mig ytterligare. Vi köpte hus för ett år sedan och nu längtar vi så oerhört över att höra små fotsteg i vårt stora fina hus!
Häng med i väntan på +:et!!
-
Lör 20 jul 2013 20:13 #1
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Hejsan! Nu är jag redan 30...men kanske ok ändå? Hur länge har ni försökt? Vi är nu inne på försök nummer sju och jag är less...även om jag vet att genomsnittet är 7 månader. Jag känner som dig...alla verkar bli gravida på studs...och även vi får många frågor.
-
Sön 21 jul 2013 01:24 #2
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Välkommen!!!
Vi började september/oktober så runt 9-10 månader. Jag vet att det precis som du inte är jätte länge men det känns som en evighet när man längtar! -
Sön 21 jul 2013 15:09 #3
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Idag har jag världens mensvärk och jag sitter och är förbannad/bitter och lite ledsen över att jag har den! Den är som en konstant påminnelse om att jag inte heller denna gång blev gravid! Ja, det blir ett bittert inlägg idag men vad ska man säga när jag helst av allt vill lägga mig i sängen och gråta hela dagen.
-
liquorice
Sön 21 jul 2013 20:10 #4
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Vi har försökt snart 2 år. Känns totalt hopplöst ibland. Men förhoppningsvis blir det IVF till hösten.
-
Sön 21 jul 2013 20:17 #5
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Jag lyckades bli gravid efter 10 månader och lyckan var total. Gick in i v 14 i torsdags och fick en blödning natten till lördag, som visade sig vara missfall (MA, bebisen hade nog varit död sen v.8-9). Lyckan har övergått i tomhet och besvikelse, nu är vi tillbaka på noll igen.... *suck*
Måste vänta tills jag slutar blöda och sen ska man helst ha en mens innan man försöker igen.... Hoppas verkligen att vi inte behöver vänta lika länge på nästa plus...
(Fyller oxå 30 snart, i slutet av augusti, btw....)
-
Sön 21 jul 2013 22:02 #6
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.linnis83 skrev 2013-07-21 20:17:46 följande:Jag lyckades bli gravid efter 10 månader och lyckan var total. Gick in i v 14 i torsdags och fick en blödning natten till lördag, som visade sig vara missfall (MA, bebisen hade nog varit död sen v.8-9). Lyckan har övergått i tomhet och besvikelse, nu är vi tillbaka på noll igen.... *suck*
Måste vänta tills jag slutar blöda och sen ska man helst ha en mens innan man försöker igen.... Hoppas verkligen att vi inte behöver vänta lika länge på nästa plus...
(Fyller oxå 30 snart, i slutet av augusti, btw....)
Så hemskt tråkigt att höra! *styrkekram* -
Sön 21 jul 2013 22:04 #7
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.liquorice skrev 2013-07-21 20:10:27 följande:Vi har försökt snart 2 år. Känns totalt hopplöst ibland. Men förhoppningsvis blir det IVF till hösten.
Hej och välkommen! Har ni gjort utredning eller ska ni påbörja i höst? Jag tänkte om ni vet orsaken till att ni inte blivit gravida? -
liquorice
Sön 21 jul 2013 22:24 #8
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Har gjort utredning som inte visar på några fel alls. Dessvärre kanske.. ni då?Jessica 85 skrev 2013-07-21 22:04:20 följande:
Hej och välkommen! Har ni gjort utredning eller ska ni påbörja i höst? Jag tänkte om ni vet orsaken till att ni inte blivit gravida? -
Sön 21 jul 2013 22:40 #9
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.liquorice skrev 2013-07-21 22:24:04 följande:Har gjort utredning som inte visar på några fel alls. Dessvärre kanske.. ni då?
Nä vi har inte gjort det men vi tänker söka hjälp till hösten om vi inte lyckas bli gravida snart. Det är planen iaf så får vi se hur det går! -
Tis 23 jul 2013 14:27 #10
Uppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.Hej! Idag är det en mycket bättre dag! Det är varmt och solen skiner. Har gjort bort rödatanten dagarna så nu ska jag njuta av semester
jag tror iaf att jag måste testa ÄL denna månad för att se när den är. Har haft hoppigt nu dom 2 senaste gångerna så lika bra! Hoppas ni alla har det fint?!