• dsmamma

    Downs syndrom

    Snällspiken skrev 2013-08-14 23:48:44 följande:
    Blanceflor: Du upplever alltså att jag "skriver ner" en tioåring, när jag helt enkelt redogör för ett dygn tillsammans med honom, kort och gott. 

    Jag känner gott om tioåringar och jag kan bara konstatera, nej, han påminner inte alls om någon av dem. Han är väldigt annorlunda. Familjen får f.ö. extra resurspersonal på skolan och i hemmet, inte på grund av sin tvååring utan på grund av denna tioåring. Och de menar att han inte har någon särskilt grav störning. 

    Många av er hävdar ju att det är ungefär som att ha ett vanligt barn men vi upplevde att det var stor skillnad, och det ville jag förmedla.  
    Nu kan det ju som sagt vara så att det kanske finns någon tilläggsdiagnos i det här fallet? ADHD är väldigt vanligt i kombination med DS och även autism. ADHD i kombination med DS blir extremt jobbigt då det är två diagnoser som jobbar emot varann lite grann. Min 5 åring med ds är liiiite så som du beskriver men absolut inte så illa som du beskriver och då är han ganska vild. Här hemma iaf. När vi är borta brukar han kunna sköta sig ganska bra och är väldigt lugn
Svar på tråden Downs syndrom