• Blingbling

    celler som inte gillar varandra

    Tror det du menar är att man på ett test (som endast görs utomlands, ej i Sverige) kan se om mannens och kvinnans celler är för lika varandra i en genuppsättning. Är mannens värde för likt kvinnans så tror kvinnans immunförsvar vid befruktning att en av kvinnans celler blivit infekterad (av cancer eller liknande livshotande problem) och måste förintas. Då går immunförsvaret igång på högvarv och ett missfall är ett faktum. Men man kan råda bot på det här problemet genom att spruta in lite av mannens vita blodkroppar innanför huden på kvinnan (tror det görs under huden på armen), för att kvinnans immunförsvar ska lära sig att mannens uppsättning gener är "godkänt" och ska accepteras. Då brukar allt sedan gå bra, men dessa behandlingar gör inte den svenska sjukvården...de tror inte alls på att immunförsvaret kan ställa till problem vid graviditet...vilket man i andra länder både är övertygade om och har bevis för att så är fallet.

  • Blingbling

    Ja, svenska läkare vet/kan ju inget om detta och vill heller inte ta sig an det...men utländska kliniker har behandlat flera par framgångsrikt med behandlingen (LIT) som jag beskrev i mitt tidigare inlägg. Som du själv skriver så blir det ibland barn när par ger upp och hittar ny partner, då är dessa värden (DQ-alfa) tillräckligt olika för att en graviditet ska kunna fortgå. Mer att läsa om detta finns här (under rubriken DQ-alfa) www.fertilitetsguiden.com/immunologi/immuntester.php

  • Blingbling

    Japp, det är riktigt tråkigt...men från 1 oktober kommer en ny lag som heter Patientrörlighet i EU, vilket gör att man kan få möjlighet att få vård betald hos utländska läkare om vården inte finns som alternativ i Sverige. Hoppas det kan öppna lite nya dörrar!

Svar på tråden celler som inte gillar varandra