Aniiee skrev 2013-07-29 15:31:07 följande:
Ett tips är den gamla krogmatsedeln (alltså att så här ska du tänka, inte direkta maträtter):
Måndagar: Chark
Tisdagar: Fisk
Onsdagar: Köttfärs
Torsdagar: Soppa och pannkaka (eller bara soppa, eller något annat efter soppan, eller varma mackor till)
Fredagar: Kött, till exempel fläskkotletter eller kyckling eller annat gott
Helgen vet jag faktiskt inte vad de hade på krogarna förr, men jag brukar lägga till
Lördagar: Paj
Söndagar: Rester.
Det allra viktigaste är nog att ha kontroll, veta vad man ska äta. Titta i reklambladet, om du har tur så kommer det på söndagar, och planera upp veckan.
Jag brukar göra en veckosallad (Jag gör en lättvariant av pizzasallad) och lägger till extra grönsaker beroende på vad jag äter till middag. Och jag brukar förbereda så mycket som möjligt dagen innan jag ska äta en viss sak. Äter jag pasta på måndag, tillexempel, så gör jag pasta på Söndagen. Gör jag pannkakor på Torsdagen så gör jag MÅÅÅÅÅÅÅNGA, så jag har i frysen. Eller så gör jag en stor ugnspannkaka. Skär mycket grönsaker på en gång, och fryser eller om jag ska ha "imorgon".
Köp frukt ock grönt i säsong. Melonerna är urbilliga nu, till exempel.
Ingen vegetarisk dag?
Enklast tycker jag att det är om man ser till att använda de matvaror man köper hem. Är det billigt med köttfärs så kan man t.ex äta köttfärsbiffar med potatis, sås och sallad en dag samt chili con carne med sallad en annan dag under veckan. Sen är vegetariska rätter underskattade. Samt fisk. Det är inga problem att få in ett par fiskrätter i veckan, som smakar helt olika men som är goda ändå. Och som du skriver så går mycket att förbereda.