Tom Araya skrev 2013-08-27 10:20:50 följande:
Skojar du? Du är mycket mer ute och rör på dig, ser, upplever och exponeras för påverkan genom reklam, kändisar i media, vänner och bekanta mm.
Till skillnad mot ditt barn är det vid shopping samma person som påverkas som håller i plånboken och väljer när du handlar åt dig själv.
Vad är skillnaden och vilket av dem stämmer bäst in på dig själv?
Jag sade inte att jag inte blir påverkad, men jag som vuxen kan hantera påverkan på ett helt annat sätt än ett barn utan erfarenhet. För övrigt har jag inte med samtalsämnet att göra, det här handlar om en bångstyrig och trotsig dotter som kommit in i puberteten.
Linafina skrev 2013-08-27 10:32:01 följande:
Jag tycker det ser förjävligt ut med barn som går runt i förkorta kläder överhuvudtaget. Har sett så många unga tjejer i sommar runt 12-14 år. Shortsen är så korta, nej jag tycker det kan förmedla hela fel saker. Jag har läst att det är flera som har skrivit att man inte kan bestämma över någons klädsel. Att låt henne bestämma och så vidare. Att hon köpte stringtrosor kan handla om tusentals saker, kan vara något hon vill testa, något som hon känner sig tvingad och använda för att känna sig som hennes vänner. Det finns hur många orsaker som helst.
Jag tycker du ska avvakta, absolut inte gå in och ta dom. Utan avvakta lite var detta handlar om. Men i slutändan bestämmer hon väll själv tyvärr när hon blir äldre, men tycker du ska som sagt avvakta och försöka prata med henne om det när det passar. Kanske finns en anledning.
Ja, de ser jag varje dag.

Småflickor som går omkring i jeansshorts som är så korta att de visar rumpan om de böjer sig fram. Fattar inte hur föräldrarna deras tänker "låt barnen göra som de vill"?
Jag har förbjudit henne att ha string utanför hemmet. Hon får ha det här hemma hur mycket hon vill. Igår gick hon till skolan i string iaf, varpå ett bråk mellan oss utbröt på kvällen igår. Imorse när hon skulle gå försökte hon iaf, men då jag inte släppte iväg henne utan att få se vad hon hade under byxorna blev hon hysterisk och gick in på sitt rum och tjurade. Hon kom ut efter en timme, med vanliga trosor visade sig när jag tittade efter, och kom för sent till skolan. Jag ringde till rektorn och förklarade anledningen till att hon var sen så att de förstår.