• Anonym (skönhetsmiss)

    Jag tänker operera om ansiktet.

    Så länge som jag kan minnas så har jag känt att något inte stämmer med mitt ansikte. Jag har lixom inte känt igen mig själv på bilder och i speglar. Ända sedan jag var liten så har jag önskat mig en haka.

    Jag har läst på lite om tillståndet "flyende haka" (som jag har) och lärt mig att om man har en liten haka så växer ansiktet med tiden nedåt istället för framåt och man får snabbare ett åldrat utseende. Det kan man mycket tydligt se på mig.

    Jag är lite över 30 år gammal nu och har djupa mörka ringar under ögonen då fettet försvunnit därifrån och hamnat på kinderna istället. Jag har fått sånna där "bulldog" linjer bredvid munnen och min näsa har blivit konvex då tippen dragits ned. Min underläpp är oxå mycket större än min överläpp för att kompensera för "glappet" då min haka är så liten. Jag har oxå antydan till kalkonhals trots att jag har en smal och vältränad kropp.

    Nu är det dax att göra något åt detta spektakel. Jag vill se ut som min egen självbild. Jag skulle gjort detta tidigare men jag har varit så nervös.

    Jag kämpar verkligen emot mitt eget förstånd i denna process. Jag vet ju att denna operation är helt onödig och ungefär lika ologisk att genomföra som att köpa en handväska för hundratusen.

    Tänkte skriva lite om min resa i den här tråden. Kanske kan svara på frågor åt någon som oxå funderar på att operera sig.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-08-26 10:48
    Om man är nyfken på hur jag ser ut så ser jag ut ungefär såhär fast med ringar under ögonen och lite större näsa och pluffsigare kinder:

    drrichardjoseph.com/assets/BeforeAfter/Pictures/103/103A_Before.jpg
  • Svar på tråden Jag tänker operera om ansiktet.
  • Chinchilli

    Men varför söker du dig till en privat plastikkirurg? Jag hade samma profil som du och då det ofta är förenat med överbett vilket innebar att jag fick operationen betald via landstinget på sjukhus. Det var gratis då det inte anses som en renodlad skönhetsoperation utan mer "livsförbättrande"

    Fick iofs gå med tandställning i några år men måste säga att resultatet blev jättebra! Ångrar det inte en sekund trots att det var jättejobbit! Käkkirurgerna är ju också mycket mer vana att fixa till sådant här då de opererar flera i veckan, en privat plastikkirurg gör det nog inte så ofta. Man måste ju också bryta käkbenen och förlänga och korta och ha sig för att verkligen rätta till problemet. Gå inte med på att bara stoppa in implantat, det kan aldrig ge samma effekt.

    Bara en idé. Hoppas du får ordnat det, var inte roligt att se ut så om jag får säga det själv... 

  • Anonym (skönhetsmiss)
    Chinchilli skrev 2013-08-27 20:53:35 följande:
    Men varför söker du dig till en privat plastikkirurg? Jag hade samma profil som du och då det ofta är förenat med överbett vilket innebar att jag fick operationen betald via landstinget på sjukhus. Det var gratis då det inte anses som en renodlad skönhetsoperation utan mer "livsförbättrande"

    Fick iofs gå med tandställning i några år men måste säga att resultatet blev jättebra! Ångrar det inte en sekund trots att det var jättejobbit! Käkkirurgerna är ju också mycket mer vana att fixa till sådant här då de opererar flera i veckan, en privat plastikkirurg gör det nog inte så ofta. Man måste ju också bryta käkbenen och förlänga och korta och ha sig för att verkligen rätta till problemet. Gå inte med på att bara stoppa in implantat, det kan aldrig ge samma effekt.

    Bara en idé. Hoppas du får ordnat det, var inte roligt att se ut så om jag får säga det själv... 
    Åh vad jag skulle vilja göra så. Men jag har försökt i flera år att få hjälp genom sjukvården men ingen vill ens titta på mig. Hur fick du hjälp?
  • Chinchilli

    Jadu, jag ska försöka få med allt....

    Det viktigaste är att du faktiskt har ett överbett, cirka 1 cm bör det vara, mitt var 8 mm. 

    Jag har, precis som du, sökt hjälp i många år, första gången i gymnasiet. Tänkte till sist att jag gör ett sista försök, pallra mig till vårdcentralen och när läkaren frågade vad som var fel började jag gråta :/

    Jag förklarade att jag inte orkar mer, att jag tappar mat när jag äter för att det är så svårt att sluta läpparna utan ansträngning, att alltid ha munnen halvöppen för det spänner så obehagligt när jag har den stängd för länge, munnen blir då torr, värken som sträcker sig från käkarna och bak till bakhuvudet. Det gäller alltså att fokusera på de fysiska handikappen det innebär. Alltså ingenting om själva utseendet då det ofta är självklart, det är ju trots allt en missbildning, om än ganska mild. 

    En kort undersökning senare sa han de magiska orden - jag förstår precis, jag ska skriva en remiss till plastikkirurgen.

    Jag var så GLAD! Dock var plastikkirurgen fel, det rätta är som sagt käkkirurgen. Allt som allt har det tagit mig nästan 4 år men nu är jag klar :)

    Jag rekommenderar dig att söka igen och stå på dig. Du kan ju skicka egenremiss till sjukhuset om VC inte hjälper dig.

    Är det något mer du undrar över så är det bara att höra av dig! Tycker det är tråkigt att de är så dåliga att hjälpa "såna som oss" men samtidigt vill de såklart inte lägga alla de pengarna behandlingen faktiskt kostar. om de inte måste.

    Lycka till! 

  • Sagoliik
    Anonym (skönhetsmiss) skrev 2013-08-27 20:36:10 följande:
    Tack för era inlägg. Konsultationen kändes ganska värdelös. Hon som satt där kunde inte säga mer än det jag redan läst mig till på nätet. Hon kunde knappt svara på mina frågor om hur en operation hos dem går till. Plus att hon sa att det inte gick att göra något åt mörka ringar under ögonen. (Jag har läst om många metoder.) Hon tog lite bilder som hon skulle skicka till kirurgen. Jag väntar på att hon ringer upp och ger mig hans feedback. Vet inte hur jag vill göra nu.

    du kan göra mycket mot mörka ringar under ögonen.. b.la ta fett från nåt ställe och sätta under ögonen det är rätt populärt faktiskt i USA. vilken underlig människa inom plastikkirurgi som inte vet det? Lycka till :)
  • Little Ms Chatterbox

    Det låter ju klart bättre med en metod att flytta dit lite fett till under ögonen när det blir mörka ringar men jag undrar hur du gör när du försöker sminka bort det? Bara täckande kräm? Och allt vad det nu heter.

    För 100 år sen var jag på ett "sminkparty" där tipsade de om att man skulle måla med en motstående färg, inte täcka över det, nu kommer jag inte riktig ihåg hur det var men man skulle utgå från ens egen hudfärg och den färgen som det var på ringarna, summa kardemumma var att jag skulle ha en grön färg Det skulle vara en matt färg utan vare sig skimmer eller olika nyanser. 
    Om det här är helt nytt för dig så föreslår jag att du pratar med någon som vet, en make-up artist eller vad det heter, jag sminkar mig inte längre så jag har ingen koll alls.  


  • Anonym (skönhetsmiss)

    Jag lyckades få en remiss till käkspecialisten på sjukhuset men bara första besöket skulle kosta mig över 2 tusen. Det räknas nämligen som tandvård och går inte på högkostnadsskyddet.

    Jag ska straxt på ytterligare en konsultation hos en plastik-klinik. Denna gång hos Conturkliniken.

  • Anonym (stina)
    Anonym (skönhetsmiss) skrev 2013-12-03 16:48:21 följande:
    Jag lyckades få en remiss till käkspecialisten på sjukhuset men bara första besöket skulle kosta mig över 2 tusen. Det räknas nämligen som tandvård och går inte på högkostnadsskyddet.

    Jag ska straxt på ytterligare en konsultation hos en plastik-klinik. Denna gång hos Conturkliniken.
    Tänkte just när jag såg bilden att "det där ser ut som ett stort överbett och att underkäken är långt in", eftersom du nu ska till en käkspecialist så antar jag att det är det? Jag hade ett kraftigt underbett som jag opererades för, och den operationen är väl typ motsatsen av vad de skulle göra hos dig. Jag hade en tjej i min klass med kraftigt överbett och ingen haka, efter hennes operation såg hon helt annorlunda ut! Nästan sjukt vad mycket det gör!
  • Anonym (skönhetsmiss)

    Alltså jag kommer inte gå till käkspecialisten. det är på tok för dyrt och jag vet ju inte ens om dem kommer göra någonting.

  • Anonym (Lo)

    Men ni andra i tråden då, har ni fått betala så där orimliga summor som Ts skriver om? Att det räknats som tandvård?

    Jag känner med dig Ts

  • Anonym (stina)

    Vad trist :( Jag har hört att operationen är dyr egentligen, men jag var omyndig och fick fortfarande gratis tandvård, de erbjöd mig operationen efter att ha haft tandställning i x antal år, mitt bett blev aldrig bra av tandställningarna så det var operation eller "låta det vara som det är". Jag tackade ja till operation.

  • Anonym (skönhetsmiss)

    Jag har haft tandställning oxå. Men i ett annat län och på en klinik som lagts ned och inga journaler finns kvar.

    Den tandläkaren (som är pensionerad och förmodligen avliden) bad mig att följa upp detta när jag var 25 år för då har ansiktet växt färdigt sa han. Han trodde då att jag skulle behöva en käkoperation i framtiden. Jag började därför försöka få hjälp när jag var 25 år, men lyckades inte trots flera försök.

    Jag försökte först genom vårdcentralen och blev skickad på sömnutredning. När sömnutredningen inte visade något så skulle jag bli skickat på käkutredning men han som skrev remissen skickade den fel och där jag hamnade istället var dem så otrevliga så jag gav upp. 

    Sen försökte jag igen efter ett år via folktandvården istället men dem hade ingen sådan vård för vuxna sa dem. Jag försökte 3 gånger hos dem.

    Sen försökte jag genom privattandvården och lyckades få en remiss men nu är jag ju över 30 år så det är svårt att bevisa ett samband med min tandställning jag hade som tonåring.

  • Anonym (Överbettet)
    Anonym (skönhetsmiss) skrev 2013-12-03 16:48:21 följande:
    Jag lyckades få en remiss till käkspecialisten på sjukhuset men bara första besöket skulle kosta mig över 2 tusen. Det räknas nämligen som tandvård och går inte på högkostnadsskyddet. Jag ska straxt på ytterligare en konsultation hos en plastik-klinik. Denna gång hos Conturkliniken.

    Det första besöket kostar mycket, då ingår röntgen. En speciell röntgenmaskin som snurrar runt huvudet och tar sammanhängande bilder på ditt bett. Sedan tar de fotografier på ditt ansikte, din profil och på själva tänderna. Du får berätta om dina besvär och de sammanställer allt detta och skickar för en bedömning av landstinget. Godkänner de operation så kommer alla följande kostnader att gå på högkostnadsskyddet och räknas som landstingsvård. Man kan simulera lite själv hur det skulle bli efter en sådan operation - dra fram underkäken och ta kort på hur din profil ser ut i det läget. 2000 kr är inte så jättemycket på det stora hela. För en plastikoperation var du ju beredd att betala långt mer med hög ränta. Jag tyckte att det var värt att betala lite först för chansen att få det gratis sen, istället för andrahandsalternativet att själv bekosta en tandställning som skulle gett sämre resultat än operation. (med resevation för att det kanske går till lite annorlunda på olika sjukhus)
  • Anonym (käken)

    Det är klart att du ska gå till käkkirurgen även om besöket kostar 2000 kr! Om det verkligen är de som kan hjälpa dig kommer det att vara värt det.

    Tycker dock att summan är misstänkt hög för vad som bara borde vara en konsultation. Hör med dem igen vad det är du betalar för. Jag är lite bekant med en tjej som har gjort den där operationen. Hon har fortfarande liten haka, men hon ser ju fullt "normal" ut. Personligen är jag faktiskt emot skönhetsoperationer, men den där hakan är väl nästan att klassas som en missbildning och är ingen inbillad defekt som t ex en liten knöl på näsan... Tror din livskvalitet kommer att förbättras avsevärt.

    Lycka till!!

  • Anonym (käken)
    Anonym (Överbettet) skrev 2013-12-10 09:53:07 följande:

    Det första besöket kostar mycket, då ingår röntgen. En speciell röntgenmaskin som snurrar runt huvudet och tar sammanhängande bilder på ditt bett. Sedan tar de fotografier på ditt ansikte, din profil och på själva tänderna. Du får berätta om dina besvär och de sammanställer allt detta och skickar för en bedömning av landstinget. Godkänner de operation så kommer alla följande kostnader att gå på högkostnadsskyddet och räknas som landstingsvård. Man kan simulera lite själv hur det skulle bli efter en sådan operation - dra fram underkäken och ta kort på hur din profil ser ut i det läget. 2000 kr är inte så jättemycket på det stora hela. För en plastikoperation var du ju beredd att betala långt mer med hög ränta. Jag tyckte att det var värt att betala lite först för chansen att få det gratis sen, istället för andrahandsalternativet att själv bekosta en tandställning som skulle gett sämre resultat än operation. (med resevation för att det kanske går till lite annorlunda på olika sjukhus)
    Aha!
Svar på tråden Jag tänker operera om ansiktet.