• skaviblifyra

    Ni som fått två barn eller fler föddes de i liknande tid?

    Hej ni som fött fler än ett barn. Kom de ungefär samma tid, alltså samma vecka eller har det varit heeelt olika? Sitter här med andra barnet i magen och funderar på hur det var för er?!

  • Svar på tråden Ni som fått två barn eller fler föddes de i liknande tid?
  • Niju

    Första BF-10 med andra fick jag vänta lite längre kom BF-9 ;p

  • skogsvitter

    Ja, exakt samma faktiskt! 37+1 för båda! Fast ena kom på natten, då hade förlossningen egentligen börjat på 37+0, och andra kom på kvällen. Däremot var förloppet helt olika på dem båda, med första gick vattnet helt plötsligt utan förvarning och med andra så hade jag haft kraftiga och täta SD i flera veckor innan hon slutligen kom.

  • fesun

    Jag minns inte när min första son var beräknad men jag har för mig att han kom 6 dagar innan bf. Andra sonen kom också 6 dagar innan bf. :)

  • premis mamma

    Si så där
    1:a v 37+0

    2:a v 19+0 (dog vid födseln)

    3:e v 26+0

    mina första var på väg v 35+0 och sista redan v 22.        

  • chrissepisse

    Alla tre har kommit två dagar efter beräknat datum med utgångpunkt från sista mens. Då jag har blivit flyttad på UL med de två första är de officiellt födda 39+2, 39+5, 40+2.

Svar på tråden Ni som fått två barn eller fler föddes de i liknande tid?