Inlägg från: oOMayaOo |Visa alla inlägg
  • oOMayaOo

    Hur gick/går det för er/era barn som hoppat av gymnasiet?

    Jag gick om tvåan på gymnasiet och hoppade av som 18-åring några månader innan mina jämnåriga tog studenten. Jag sökte jobb och flyttade till Sthlm. Efter några års arbete så spenderade jag tre år på komvux medans jag arbetade deltid. Sedan klurade och klurade jag på vad jag ville bli när jag blev stor. Strax innan jag fyllde 27 år föddes min son. Idag är han tre år och i våras hittade jag äntligen en utbildning jag vill gå. Jag kom in på flera program på Stockholms universitet men valde en tvåårig yrkeshögskola istället, och där började jag i måndags.

    Jag förstår att en blir orolig när ens barn inte fullföljer gymnasiet men det brukar bli folk till slut av även oss skoltrötta skolkare.

  • oOMayaOo

    Tänkte lägga till att mina föräldrar gjorde det väldigt klart för mig att om jag inte gick i skolan så var jag tvungen att jobba. De ville inte hitta mig hemma i soffan varje dag.
    Som tur var så ville jag verkligen jobba.

Svar på tråden Hur gick/går det för er/era barn som hoppat av gymnasiet?