• sowe81

    BF Maj 2014

    söderböna skrev 2013-09-10 20:14:57 följande:

    Nyser jag hugger det till ordentligt i ligamenten!


    Jag snöt mig o det gjorde sjukt ont. Borde vara ligamenten då

    Nu kan jag nog sova gott inatt.
  • sowe81
    Lindhaz skrev 2013-09-10 22:06:48 följande:

    Hihi! Går ut med det där om nån vecka, men känns som man ljuger :D haha! Blev så glad när jag såg ditt grav test, vi plussade typm smtidigt :D ja jag vill också de :) tänkte ringa bm nästa vecka, eller är det för tidigt med andra barnet?
    Tycker bm att det är tidigt får man väl bara en tid lite längre fram. Jag tänkte också ringa nästa vecka. Ska försöka få samma även om vi flyttat så det blir länge att åka men känns värt det då jag trivdes med henne.

    Ja jag hade ju bim igår egentligen men tidig äl då jag fick gravid 2-3 redan i söndags. Hade det även med inez då jag enligt sista mens skulle fått bf 27e men efter ul både v12 o 18 blev bf 23e (sen kom hon 29).
  • sowe81

    Jag är också rätt uppblåst, speciellt eftermiddagar o kvällen. Lite hungrigare också.. Annars inga symtom.

  • sowe81
    Lindhaz skrev 2013-09-14 20:38:59 följande:

    Behöver lite lugnande ord! Växtvärken i magen är väldigt svag (knappt där)'och brösten gör bara super lite ont! Är så orolig att något är fel :( är i 5+0 idag! Är lite tröttare än vanligt. Sen inget mer! Min förra graviditet (född-12) kände jag super tydligt typ Hela tiden :(


    Det är ungefär samma här. Känner ingenting idag. Inget stramande, inget illamående o unga ömma bröst. Med ettan hade jag svårt att ta i brösten redn innan bim. Men det ska ju inte vara lika, alla barn är ju unika.

    Njut nu av din kväll så ska du se att den lilla där inne mår så bra så (förstår dock din oro, är själv sjukt nervös, kommer bog vara det till november minst)
  • sowe81
    tobiq skrev 2013-09-14 20:05:46 följande:

    Hej! Får jag hoppa in här? Jag har plussat IDAG!;) BF blir 24-25 maj enligt uträknaren. Jag har fått väldigt svaga plus men har ett par dar kvar till BIM och har inte använt morgonurin, då borde man väl ändå kunna lita på två positiva test?

    phpP1ZcSq04847.jpg


    Grattis och välkommen!
  • sowe81
    Lindhaz skrev 2013-09-14 23:24:44 följande:

    Ja du vet ju redan Iofs :P haha!
  • sowe81

    Typ 24h från första värken, typ 22 på kvällen, sov hela natten med 2-3 värkar bara, det började egentligen inte på riktigt förens vid 17. Åkte in 21.15, var öppen 7cm o de tog vattnet o hon är född 22.26, bara 5 krystvärkar. Hoppas på en lika smidig förlossning denna gång.

  • sowe81
    Längtan till dig skrev 2013-09-15 17:13:30 följande:
    Det lät ju himla lyx faktiskt :P
    Ja lite faktiskt. Hade tens-apparat hemma som var jättebra. Endast lustgas på fl.

    När jag läser om alla dessa långdragna förlossningar sånt att spricka massor känner jag mig så lyckligt lottad. Men man vet ju inte om man kan få det så två ggr. Men hoppas iaf!
  • sowe81

    Min mage är jättesvullen, typ som i v 15-16 förra grav. Byxorna är redan svåra att sitta i. Blir tajts o kjol nu i övrigt inga symtom. Mjölk kunde jag klämma fram redan innan grav, slutade amma i mars/april typ

    Ringde bm o ska dit 14/10. Så nu får tiden dit gärna gå fooort!!!!

  • sowe81

    Jag fick ute nån första tid hos bm förens den 14/10 o då är jag i v11, känns sååå långt bort.

  • sowe81

    Bf -lista ----------

    6/5 Naniismamma - 3e barnet

    15/5 sowe81 - 2a barnet

    25/5 tobiq - 3e barnet

  • sowe81
    Lindhaz skrev 2013-09-18 18:32:42 följande:

    Var på hälsosamtal hos en underbar bm! Direkt kom vi in på att min 1:A var ganska stor 4310 gram, och i samband med detta beklagade jag mig lite om att de tagit bort v 32 här nere! Nej nej inte vid behov, och sa självklart ska du få ett dock lite senare så de har koll på den exakta vikten (shhhooooo)! Hon kommer heller inte låta mig gå över speciellt mkt!! FANTASTISKT :D sen kom vi fram till min oro för vf jag knappt känner något osv, och snabbt då sa hon att jag kan ju inte lunga dig men det jag kan göra är att boka in ett tidigt (V)UL i v 10! Helt underbar bm :D


    Åh låter som en fantastiskt bm!!

    Jag har inte första besöket förens i v11, men förra grav fick jag ett vul dagen efter första besöket, så jag hoppas de har samma flexibilitet nu. Jag går till samma bm.
  • sowe81
    mala01 skrev 2013-09-18 14:42:39 följande:

    Jag vet inte hur man kopierar, men nån vänlig själ kan kanske fylla i mig med bf 17/5 tredje barnet


    Bf -lista ----------

    6/5 Naniismamma - 3:e barnet

    11/5 Q13 - 1:a barnet

    15/5 sowe81 - 2:a barnet

    17/5 luspudel - 3:e barnet

    17/5 Lindhaz - 2:a barnet

    17/5 mala01 - 3:e barnet

    25/5 tobiq - 3:e barnet

    27/5 Klick78 - 3:e barnet

    13/5 Längtan till dig - 1:a barnet
  • sowe81
    mala01 skrev 2013-09-18 14:42:39 följande:

    Jag vet inte hur man kopierar, men nån vänlig själ kan kanske fylla i mig med bf 17/5 tredje barnet


    Bf -lista ----------

    6/5 Naniismamma - 3:e barnet

    11/5 Q13 - 1:a barnet

    15/5 sowe81 - 2:a barnet

    17/5 luspudel - 3:e barnet

    17/5 Lindhaz - 2:a barnet

    17/5 mala01 - 3:e barnet

    25/5 tobiq - 3:e barnet

    27/5 Klick78 - 3:e barnet

    13/5 Längtan till dig - 1:a barnet
  • sowe81
    marcitron skrev 2013-09-18 22:51:08 följande:

    Hej! Hoppas det är ok att jag joinar!
    Linda heter jag, är 23 bor i malmö och är gravid med mitt andra barn som enligt sista mens är beräknad till 19 maj :)
    Jag kanon förutom att jag är ganska trött. Känner av graviditeten ganska tydligt i magen flera gånger om dagen :)

     Hade varit kul och veta var ni andra bor och hur ni mår! :)


    Grattis o välkommen!

    Jag är 32 o gravid med 2a barnet, som är knappt 13 månader. Bor i Vallentuna.

    Jag känner knappt att jag är gravid, bara en svullen mage. Får se hur länge det håller sig så. Med ettan var jag lätt illamående från denna vecka o hade sjukt ömma bröst.
  • sowe81
    Svinfantast skrev 2013-09-30 12:37:40 följande:

    Var på vul idag... Och TVÅ hjärtan tickade så fint! OMG!!! Jag väntar barn nr 4 och nr 5! Om allt går vägen blir jag 5 barnmamma! Min enda noja är att jag gjorde GBP i maj så det blir specialistmödravård för mig och gyn räknade upp hur mkt komplikationer som helst, han var rätt fördömande och inte alls tillmötesgående:(


    Oj, häftigt!! Det kommer gå jättebra. Men förstår din oro. Försök få en annan läkare om du inte trivdes med den du träffade.
  • sowe81
    sissi81 skrev 2013-11-08 14:50:35 följande:

    Jag önskar er all lycka med era vårbebisar smile1.gif Jag var ju tvungen att kika in i gruppen igen trots att mitt lilla hjärta dog :-/
    Nu är allt över här för min del. Höll på att förblöda på kuppen. Fick tabletter som skulle driva ut bebis men blödde mycke mycke mycke mer än jag skulle så jag fick åka in akut. Undersöktes o skrevs upp på akutlistan för operation. Fick i onsdags morse reda på att jag låg höst upp på listan. Ändå dröjde det drygt ett dygn innan jag äntligen fick min operation o skrapning igår.
    Men så fort vi slutar blöda så var det bara att sätta igång bebisverkstaden igen. Just nu är man dock ganska avskräckt i huvvvet efter denna persen.

    Förlorade bebis i v13. Otroligt påfrestande när det var så sent i graviditeten ändå. Denna gången ska vi jobba på en superbebis <3

    Lycka till alla goa...o ha en underbar somar med era små.
    Kramar från mej      
     


    Jag var också in o kikade idag. Vi fick ma i v11. Får också jobba på en superbebis. Väntar på äl just nu. Skrapades för 3v sen.

    Vi får följas i en hösttråd istället.
  • sowe81
    Klick78 skrev 2013-11-08 21:06:59 följande:

    Sissi81: Slår följe med dig i längtan efter en superbebis...förlorade i veckan vårt frö i v 11...otroligt tungt...:'(


    Visst är det tungt, vi fick också ma i v11, men bebis var bara 9v.

    Lycka till i bebisverkstan!
Svar på tråden BF Maj 2014