Inlägg från: Anonym (???) |Visa alla inlägg
  • Anonym (???)

    2 syskon som är gay

    Superbjarne skrev 2014-04-18 13:47:38 följande:
    Vad har dina föräldrar med din sexualitet att göra? Jag diskuterar aldrig min sexualitet med min mamma.
    Fast hur tänkte du nu..? Det går ju inte att undvika att föräldrarna får veta vilken sexualitet man har, om man ska ha ett längre förhållande med någon, bo ihop, skaffa barn o.s.v.. Det skulle ju i så fall kräva, att man fasade ut sina föräldrar ur sitt liv helt, om de inte skulle få veta det.
  • Anonym (???)
    zeraff skrev 2013-09-06 20:32:25 följande:
    Du kan ju träffa en tjej och skaffa barn med henne.

    Dina föräldrar får helt enkelt acceptera detta, vad fan spelar det för roll vilket kön det är på partnern till ens barn?
    Så länge mina barn är lyckliga och är tillsammans med en som respekterar och älskar hen är jag nöjd.
    Jag tror att det är lätt att vräka ur sig sådana saker, när man inte är där. Men i verkligheten har man nog en ganska klar bild av hur livet ska förlöpa: man ska gifta sig och skaffa barn, sedan ska barnen bli stora och i sin tur gifta sig - med personer av motsatt kön, något annat överväger man väl inte ens - och i sin tur få barn, o.s.v.. Ett homosexuellt barn ställer den drömmen på ända. Det BLIR en enorm chock och omställning för vem som helst, hur "tolerant" man än är i allmänhet. I sin egen familj vill man oftast inte ha in något som är annorlunda, något som kommer att väcka frågor hos släkt, vänner, arbetskamrater o.s.v..
Svar på tråden 2 syskon som är gay