Min son blir inte bjuden
Vi bjöd ALLA sonens 4-årskalas, alltså alla från hans avdelning på förskolan. Vi blev bjudna på tre kalas av tio...som följde... Och jo, sonen förstår när barnen pratar på förskolan om sina kalas och alla andra som minsann var inbjudna.
Nu undrar ni säkert varför... För att min son är allergisk och föräldrarna orkar inte (vill inte) bry sig!! På två kalas av de tre vi var på så fick vi ta med oss kakor eller dyl för att sonen skulle få fika och det är väl inte hela världen. Samtidigt har vi en hel del privata vänner som alltid lyckas fixa allergifika till sonen.
Så, nästa år kommer vi vara lika storsinta och bjuda alla igen och sonen kommer bjuda på sin allergisnälla tårta, bullar och kakor samt godis som inte innehåller det han är allergisk mot; för sådana är vi. Behandla andra som du vill bli behandlad själv!