Folksam utredningsinspektör
Jag blev rånad i somras och har anmält, skickat in alla papper osv men inte hört nåt på 3månader förän idag då jag får ett brev från utredningsinspektör och att jag ska ringa för att boka ett möte. Vad gäller detta?
Jag blev rånad i somras och har anmält, skickat in alla papper osv men inte hört nåt på 3månader förän idag då jag får ett brev från utredningsinspektör och att jag ska ringa för att boka ett möte. Vad gäller detta?
Svaret har du egentligen själv, du säger att du inte hört något förrän nu. Försäkringar betalas säkerligen inte ut utan någon sorts utredning, och det är antagligen en sådan utredning det handlar om.
Jaha ok, men googlar man på det då kommer det upp att de kallar in en på möte om de misstänker bedrägeri, tänk om de anser att jag hittat på allt? Då ingen har fällts till rånet... Jag har varit med om ett rån tidigare i mitt liv också... Usch blev jätterädd nu :((
Läs noga igenom villkoren för din försäkring som du skal ta i anspråk. Troligen hemförsäkringen.
Det finns ett undantag, har du varit påverkad av sprit så kan rån/överfallsmomentet ogiltigt.
Se oxså hur villkoren ser ut beträffande om du aktivt har brukat våld, självförsvar, under händelsen.
Har du frågat på ersättning som kan vara oskäligt med hänsyn till din bostadsadress, inkomst eller så det bryter ut från dina " ramar " ?
Du måste kunna styrka allt, med kvitto och originalaskar osv.
Glöm inte att dessa personer till 99 av 100 är fd poliser och kan hämta uppgifter du aldrig trodde var möjligt eller anstod en anständig person ! Deras uppgift är att bryt ner din anmälan och plocka fram allt som är negativt för dig.
Du måste ha jävligt mkt på fötterna och veta med dig att din anmälan är exakt enl rätt och ärlig, minsta tveksamhet, och dom bankar sk..ten ur dig.
Har förflutet inom branchen, så jag vet vad jag talar om. Stod inte ut med att arbeta med att se alla personer som skurkar.
Jag skulle inte gå dit ensam, ta med dig en god vän eller om du har råd ett juridisk biträde !
Du har RÄTT att ta med dig vem du vill och behöver inte meddela detta i förväg.
Håll oss informerade om utgången, tror tyvär inte det är att leka med.
Jag glömde en sak, ta med en bandspelare. Banda mötet, men säg inget. Du hr även rät till detta utan att informera bolaget om att du gör så.
Dess personer är experter på förhör och utfrågningar. Svara mkt kort koncist på frågorna och va sedan tyst. Utredarna säger inget efter du har slutat prata, tittar på dig och vill nu att du skall börja prata för att dom vet att du är nervös. Då kan en groda hoppa ur din mun och så hänger dom dig. Prata det som är rätt, kort och va sedan tyst.
Tystnad är det värsta vi kan råka ut för.
Alt är att dom börjar höja rösten, gå runt i rummet, stå bakom dig, anklaga dig osv .
Detta sätt är vanligt och fruktansvär obehagligt. Men va lugn och brusa inte upp dig eller höj rösten, då nyper dom dig direkt !
Jag vet personer som gick ifrån mötena med motivationen att dom upplevde personerna som ytterst förnedrande och kränkande. Nästa möte skulle juridiskt biträde följa med.
Va på din vakt.
Haha men fy nu blev jag ännu mer rädd haha
Jag var berusad vid råntillfället och blev av med saker till ett värde av ca 8000kr, och kan inte identifiera männen mer än hudfärg och enstaka plagg, jag sprang sedan hem o ringde inte polisen förän nån dag senare o han jag hade mejlkontakt med först var mycket otrevlig o undrade mycket konstiga frågor. Blev mer eller mindre dumförkkarad när jag hade haft min iPad med mig på krogen, som dessutom var en spontan utgång efter skolan.
Men varför ska jag spela in?
Men usch nu känns det ju som att jag är boven i dramat :-/
Din trygghet att ha samtalet på band.
Utredare är specialister på att vrida på vad domsagt och inte sagt. Du skall inte lita på dessa personer.
Du har redan reagerat på deras frågor och redan blivit dumförklarad.
Det finns ngt som du lämnat in som dom har satts igång på.
Har du varit, handen på hjärtat, helt ärlig och angivit exakt allt exakt rätt, inte en minsta tveksamhet ?
Skulle det vara så, så har dom hittat det.
Jag har angett allt korrekt, det ända som jag kan tänka mig att de reagerat på är varför jag inte anmält direkt? Har bifogat korrekta kvitton på det jag blev av med också.
Men fy jag har varken tid eller lust med detta :((
Ah va fan.. Så berusad var jag ju inte, men det kan ju inte dem veta iof...
Varför kan de då inte bara neka mig ersättning då jag själv sagt att jag var berusad? Ska skita i att ringa honom
Haha ;)
Tack för alla tips! Helt sjukt system men kan tänka mig att det är många som utnyttjar det också...! Vad skulle hända om jag inte går dit? Jag är livrädd, ska ringa imorgon och boka tid!
Självklart var han på semester! Snark.
Realistens; vad menar du med det sista du skrev?
Hur lång tid tar ett sånt samtal? Vad är det för typ av frågor? Jag kommer ju säga precis som det var och jag ser verkligen inga konstigheter i det hela förutom att jag anmälde sent o det är väl inte så konstigt heller, var skärrad o har barn och skola att tänka på o massa annat... Och jag var något berusad.
Usch jag har knappt kunnat sova och varit helt nojig hela dagen, tänk om
De tror att jag ljuger, vilket jag aldrig skulle göra, då anmälan kom in sent? Och så
Får jag ingen ersättning, det värsta utav allt är ju om de tror att jag hittat på allt o blir anmäld, kan det hända? Usch på Google finns verkligen allt...