• Zamira

    Unga ivf:are som vill följas åt?

    ims02 skrev 2015-07-23 23:58:39 följande:

    Hej tjejer!

    Jag är en tjej på 22 år tillsammans med min sambo har vi nu längtat i 3 år. Blev gravid ganska fort men fi ck två missfall sedan blev jag allt sämre och det slutade med en titthålsoperation och jag fick diagnosen endometrios, nu har det gått drygt ett år och jag kämpar fortfarande mot smärtan, är för andra gången i klimakteriet. Jag har nog gått upp hoppet om att bli gravid på egen hand. Jag orkar inte ha ont mer. På tisdag ska jag på gyn besök och då ska jag ta upp om att vi vill göra ivf. Hur har det funkat för er, ni som är lika gamla som mig? Går ni privat eller har ni fått betalt från landstinget?


    Hejsan!


    Vi gjorde vår utredning när jag var 21, skulle bli 22, och hade då försökt i 3 år utan att något hade hänt. Och vi skulle få göra det via landstinget sa de då =)
    Nu väntade vi i och för sig tills i våras med att starta, och är nu 24, men vi behövde inte bekosta det själva, bor i Värmland!

  • Zamira
    ims02 skrev 2015-07-25 22:44:34 följande:
    Zamira skrev 2015-07-24 18:10:10 följande:

    Hejsan!

    Vi gjorde vår utredning när jag var 21, skulle bli 22, och hade då försökt i 3 år utan att något hade hänt. Och vi skulle få göra det via landstinget sa de då =)

    Nu väntade vi i och för sig tills i våras med att starta, och är nu 24, men vi behövde inte bekosta det själva, bor i Värmland!


    Anledning varför det inte blvit någon utredning är för att jag har varit i klimakteriet i ca 9 månader eller mer. Fokuset har varit att jag skulle bli smärtfri men det verkar svårt. Och för min del så kan jag inte ha mens. Så det är lindrigare för mig att genom gå ivf än att pröva själva igen. Så har dom gjort många undersökningar + titthålsoperationen, Så det märks vad läkaren säger. Jag hoppas verkligen inte att hon tycker jag är för ung.

    Hur går det för er? Hann ni göra något innan det blev semester stängt?

    Hur kändes det att sticka sig själv i magen?

    Vi hann att göra ett försök innan, började med spray (Synarela) i mars, svarade lite dåligt på nedredleringen så fick inte börja med sprutorna (gonal-F) förrän i maj, men sprutorna var ingen fara alls, sambon fick ta dem på mig så att han också fick vara delaktig, men de är så tunna och fina så kändes knappt när han stack =)


    Testade positivt efter ivfen, men lyckan var inte långvarig, för fick ett tidigt mf 2 veckor efter testdagen, så vi ska börja nu igen i augusti förhoppningsvis, min klinik öppnar igen 17 augusti!

  • Zamira

    Fått startdatum nu äntligen, 10 september börjar jag med sprayen igen, och undersökning 28 för att se om allt är som det ska, preliminärt ÄP V.42 :) Någon mer som startar nu snart??

  • Zamira
    letmeknow skrev 2015-09-01 22:54:08 följande:

    Hallå alla:) Jag är 22 och min kille är 23.. vi har försökt att skaffa barn i över 2 år utan resultat.

    Idag var vi på ivf för konsultations möte.

    Jag skulle börja med sprutor i 2 veckor och jag ska börja imorgon kväll!?!? Hjälp... nervös.

    Jag har pcos och min mans spermier är mindre än normala sa läkaren.. jag hoppas verkligen att de här kommer gå.. Hur har ni de alla som genomgått/genomgår en behandling?

    Hört av många att första försöket ska ses som en test gång? Stämmer de? Kram på er alla.


    Hallå!
    Då började ni försöka ungefär samtidigt som oss då, åldersmässigt sett, dock har jag blivit 24 nu =)
    Åh, det var snabba ryck, men vad skönt att komma igång med det hela! Vad har du fått för sprutor? Jag tyckte att det gick jättebra att ta dem, var nervös i början, men när vi väl hade tagit första så var nervositeten borta. Och jag lät sambon vara den som gav sprutan, så att han skulle få vara delaktig i det hela också!


    Hos oss så har sambon färre antal spermier, och de som finns har dålig rörlighet samt antikroppar, inte riktigt 100 på vad det innebär, men slutade med skydd sept -09 och inget har hänt naturlig väg..


    Ja, det sa min klinik, för man vet ju inte vilken dos av medicineringen som man behöver vid första, utan man provar ju sig ju lite fram, dock fick jag plus på mitt första (men blev ju mf av det) så jag är/var ändå hoppfull inför mitt första =)


    Kram!

  • Zamira
    letmeknow skrev 2015-09-02 10:25:58 följande:

    Hej. Tack för ditt svar.

    Jag ska börja med puregon ska börja med en låg dos då läkaren sa att om man har pcos så ska man inte över producera. Sen efter 5-6 dagar så ska jag börja med två injektioner. O sen sista dagen ska ja en tredje injektion. Kommer inte ihåg vad allt heter. Ligger i en påse o har inte vågat öppna alla kartonger än ????

    Vilken ivf går ni på ?

    Jag hoppas att det här går vägen nu bara..

    Kram till er alla!?


    Aha okej, ja det förstår jag, du har ju större risk för överstimulering än vad t.ex jag har.
    Men då har du en spruta som du drar upp vätska ur en burk va, eller blandar till själv? 


    Jag gör utredningen i Karlstad på Centralsjukhuset, men själv ÄP och ET görs i Örebro, i och med att vi inte har något sjukhus som gör det i Värmland.. Kunde kanske ha blivit Falun, men Örebro känns lättast att köra till tycker jag =)


    Ja men det gör det allt, men som sagt, skulle det inte lyckas på första, så ska man se första som en provomgång, så tänker jag i alla fall =)

Svar på tråden Unga ivf:are som vill följas åt?