Flickan och kråkan skrev 2013-10-06 13:34:19 följande:
Vad menar du med pedagogik? Jag är pedagog till yrket och pedagogik är inte något enhetligt eller homogent eller för den skull oföränderligt. Det är ju liksom inte så att det finns en bok i pedagogik som man sedan sväljer med hull och hår eller ratar. Märklig syn på kunskap du har? Eftersom jag inte är medicinskt utbildad så väljer jag 1177 för symptom. Behöver jag veta mer vänder jag mig direkt till professionen.
En "pappabok" har mannens perspektiv i större utsträckning på exempelvis graviditet, förlossning, första tiden med barnet etc. Mycket litteratur har starkt fokus på kvinnans upplevelser. Finns en tråd här på FL som just tar upp att BM enbart pratar/vänder sig till den blivande mamman.
Men som du skriver, du är pedagog och kan vara källkritisk och sortera men det finns ju tyvärr människor som faktiskt sväljer allt med hull och hår.
Jag är medicinskt utbildad och väljer inte 1177 eftersom jag vill ha mer djupgående fakta. Men nu handlar ju inte tråden om det.