• nozpa

    Sömnparalys...hur ska jag överleva?

    Tog flera år innan jag fattade vad det var jag hade. Sömnparalys alltså. Min farmor, pappa och mamma har också haft det sålänge de kan minnas.
    Pappas framkallas mest efter han druckit alkohol. Räcker med 1 öl för att det ska påverka honom. Jag och mamma har inte kommit på vad som gör att våra framkommer. Finns ju många orsaker. Stress t ex.

    Men nu har jag hittat det sätt som fungerar bäst för mig att hantera det. Det gäller att vara medveten om vad som händer. Och att verkligen tro att det inte är farligt just när det uppstår. "Jag vet att det inte är på riktigt, skärpning nu för fan" brukar jag tänka ungefär. :) Det har blivit mindre läskigt varje gång. Innan gjorde jag som någon skrev, försökte "skrika" bort det. Men det fungerar bättre att lära sig hantera det för mig.
    Nu kan jag nästan tycka att det är lite häftigt faktiskt.    

Svar på tråden Sömnparalys...hur ska jag överleva?