• Anghammarad

    BMW 520D (E61) eller Audi A6

    Står i valet och kvalet mellan dessa två. Vi pratar 2010-2011 års modell ungefär. Audi är väl generellt sätt rätt kända för att vara dyra att serva (?) men hur är det med service för BMW. Någon som har erfarenhet av båda? Svaga sidor?

  • Svar på tråden BMW 520D (E61) eller Audi A6
  • SonOfSagan

    Om du jämför enbart dessa har BMW betydligt högre kvalité. Sen är BMW's dieselmotorer fullständigt fantastiska skapelser så jag skulle välja BMW utan att tveka.

  • Rabarbapuppa

    Jag äger BMW, 2 st, och har haft både Audi och VW. 
    BMW är INTE billigare (än t.ex. Audi) att serva hos aukt. verkstad. 
    Å andra sidan är inte Audi markant dyrare än nåt annat skulle jag säga. Men visst, det kostar med "premium-märke".
     
    Å tredje sidan är inte t.ex. Volvo ett bättre val ur den synvinkeln, om det är service/reservdelar vi pratar om. Och då kör jag hellre Audi i så fall.

    Köper man t.ex VW så kanske man tror att man köper ett "billigare märke" överlag, men det stämmer inte - för det är fortfarande en VAG-bil och VW följer ju samma serviceprogram i mångt och mycket som Audi. Så min erfarenhet är att det inte diffar mycket. Morsan kör Passat med V6, farsan Audi A6 med V6 - det är samma lika vad beträffar servicearna.

    Så vad jag försöker säga är att hur man än vrider på det med de tyska bilarna i det övre segmentet är att det ändå alltid handlar om att dra ned byxorna och böja sig framåt.  

    Vad man däremot ska passa på att göra, är att döda myten om att BMW har dyra reservdelar.  Det stämmer inte. Jag har bl.a en 02'a 3-serie som jag servar mycket själv på, och jag är stammis vid reservdelsdisken på BMW i Sthlm. Jag betalar aldrig mer än vad jag gjorde på VW/Audi - oftast lika eller mindre för delarna än VW/Audi. 

    Däremot har jag en känsla av att BMW's timkostnad för arbetstiden i verkstad är aningen högre än VAG's.
    När det kommer till årlig service enligt servicebok på mina BMW så servar jag på en firma som är specialister på BMW, men inte auktoriserad BMW. De ligger konsekvent lägre i pris på arbetstid och delar än BMW själva.

    "Svaga sidor" är svårt att svara på - det beror enormt på vilka modeller och motorer du pratar om.
    Alla bilar har svaga sidor. Både BMW och Audi har på senare tid allt svårare med lack, galvanisering och rost. Audi har många bra motorer, men visst har man haft tändspoleknas och BMW har massa fina också, men har rapporter om både kamkedjeproblem på senare modeller och vevhusventilationstrassel på äldre.

    Som sagt, det är lite lurigt att svara på.

    Puppa

     

  • SonOfSagan
    Anghammarad skrev 2013-10-24 15:16:15 följande:
    Det blev en BMW, fast en E60. 530D
    Bra val.
  • Jackie85

    Vi kör BMW 5 serie Diesel med M paket. Kanonbra familjebil men som man ändå kan ha skoj med på vägarna :) Den är nog snarare dyrare att serva än Audi, men sedan tycker jag personligen inte att Audi och BMW konkurrerar i samma liga. Audi känns lite wannabe på något sätt och lite B, men det är bara min personliga åsikt. 

Svar på tråden BMW 520D (E61) eller Audi A6