Inlägg från: TommyDenLycklige |Visa alla inlägg
  • TommyDenLycklige

    Erektionsproblem, sviktande stånd...

    BLH skrev 2013-10-22 18:09:45 följande:
    Hoppas verkligen att du slipper ta till någon medicin. Men i mitt fall så har jag inte mycket till val om jag vill ha "riktig" sex med min hustru.
    Har precis "genomlidigt" ett samlag med en halvslak apparat. Ny dos ligger på posten. Nä gubben börjar komma till åren, är på väg mot sextio. Du hade garanterat trott att jag skojade med dig om vi suttit i samma rum eftersom jag ser betydligt yngre ut.
    Ser ut som en "kampsportare" fortfarande med armar där musklerna ringlar sig. Men vad hjälper det när åldern börjar ta ut sin rätt.
    Utbrändhet och arbetslöshet i några år var nog det som satte krokben för mig.I kombination med stress.
    Och en jobbig skillsmässa. Detta ihop slog undan benen på mig, trodde inte livet kunde bli så jobbigt?
    Lider fortfarande av den utbrändheten och tror inte jag blir helt frisk ifrån det någonsin.
    Medicin ja, som sagt jag har testat de vanliga traditionella typ Cialis och jag vet hur Viagra fungerar. Det gav ett tryck i pannan och huvudvärk som jag verkligen inte gillade. Maxidus däremot har aldrig gett mig några biverkningar, däremot mår jag betydligt bättre när effekten finns i kroppen. Har värk som lindras då.
    Vi har gått igenom innehållet i denna medicin och min hustru är väl bevandrad med innehållet eftersom hon är ifrån asien ursprungligen.
    Det finns liknande medicin i bla USA som uppigande medel förutom att det som låter apparaten bli hård fattas. Kineserna känner till det och så gott som hela asien.
    Skulle det gå åt skogen så dör jag i allafall lycklig, hi hi. (skojar bara) Flört
    Men som sagt hoppas du får ha hälsan i behåll jag har lärt mig att ta en dag i taget, idag är idag det kommer en ny dag i morgon. Carpe diem
    Jag och frugan har gått en annan väg, har också passerat de femtio!
    Vi testade "Tantra" för något år sedan. Vi anmälde oss till en kurs mest för nyfikenhets skull. Till att börja med så tyckte nog jag att det var lite flummigt, men vartefter vi körde på och for runt på olika kurser och festivaler så började saker och ting hända, tex helkroppsorgasmer! Låter hur skruvat som helst, men när man ligger där och kroppen tar över njutningen våg efter våg får man ju bara kapitulera. Det funkar! Har aldrig haft så bra sex som nu på gamla dar, satan att man inte började tidigare ;). Nåväl, det passar säkert inte alla men om du har en minsta nyfikenhet åt det hållet, testa. Det finns garanterat inget att förlora.

    Min snabbslutsats om vad det egentligen handlar om är att flytta ner kåtheten från skallen till hela kroppskrället.  Resultatet blir som sagt att endorfinerna och allt vad det heter har lite större utrymme att rumstera om.
  • TommyDenLycklige

    Lyckligt lottad tydligen som vid 56 års ålder fortfarande vaknar med morgonstånd varje dag och aldrig upplevt problem under samlag heller. Om jag ska vara ärlig (och det ska man ju) så tar orken/lusten slut fortare med åren. Tex efter en intensiv period såsom en längre helg eller en semester resa där vi har sex flera gånger om dagen brukar det krävas en vilodag efter kanske 4-3 dagars intensiv sexuell verksamhet.

    Den enda förklaringen jag kan hitta till att det funkar så bra för mig är att vi oftast har sex på tantriskt vis. Jag kan verkligen rekommendera att gå någon kurs eller så, om man har det minsta problem med sexuell närhet eller äkta lust.

    Sorgligt att ta till piller, eller hur.

Svar på tråden Erektionsproblem, sviktande stånd...