Cal XVI Gustf skrev 2014-02-27 12:34:57 följande:
Sverige ligger efter jämförbara länder inom mediaområdet. Här skulle vi behöva ta av skygglapparna och ta till oss kunskap som man besitter i andra länder. Riktig media utomlands låter sig inte alls styras av små högljudda politiska grupperingar som du påstår utan det är en vinkling svensk media gjort för att försöka rättfärdiga sin egen undermåliga rapportering.
Nej, i vissa andra länder rör det sig inte om små grupperingar. I vissa andra länder är folk i allmänhet mycket mer fixerade vid hudfärg och etnicitet än vad vi är i Sverige.
Och det är, enligt mig, ju något vi ska vara stolta för.
Många vill av ideologiska skäl skylla stora delar av våra samhällsproblem på en grupp som i det stora hela är så gott som maktlös och oskyldig (de så kallade invandrarna), trots att vetenskap och sunt förnuft tyder på att den "sanningen" är allt annat än sann.
Tycker tyvärr att även svensk media allt oftare faller i fällan och använder sig av populistiskt språkbruk och invandringskritikers retorik. Men är glad att viss media försöker vara saklig.
Du pratar om skygglappar. Ja, det är gott om skygglappar i samhället idag. Många verka så gärna vilja få sin nationalistiska verklighet bekräftad att de blundar för att fakta tyder på något helt annat. De blundar för att statistiken visar att det är helt andra saker än etnicitet som verkar påverka brottsligheten mest. De verkar inte vara det minsta intresserade av att media rapporterar en så sann bild som möjligt, där alkoholintag, social status, utbildningsnivå, kön, ålder är betydligt mer relevant att rapportera om än etnicitet. Utan de verkar vilja att media berättar deras "sanning", de verkar vilja ha medias hjälp att övertyga allt fler att "invandringsproblemen" är Sveriges största utmaning, trots att det rent vetenskapligt verkar vara långt ifrån sant.
Självklart tycker jag inte att media ska göra det.