Inlägg från: FDFMGA |Visa alla inlägg
  • FDFMGA

    Varför hatar folk SD?

    Kunigunda skrev 2014-09-04 22:10:28 följande:
    Har du inte lärt dig att SD-debattörer föredrar svepande generaliseringar? Alla försök att avkräva belägg brukar mötas med 1) PK-tant, 2) Kommunist eller 3) tystnad.
    Jag tror som du var inne på att det egentligen handlar om språk språket är ju det känsligaste verktyg vi har för att kunna tolka omvärlden och jag uppfattar det som att många sverigedemokrater närmast anstränger sig för att skapa kodord för sådant de inte begriper i stället för att försöka förstå.

    Det verkar som att de inte begriper att förståelse inte alls behöver innebära att man håller med och definitivt har de inte förstått innebörden i uttrycket lär känna din fiende.

    Sverigedemokrati verkar på något sätt orsaka att man regredierar till kodordens dimmiga värld med pk-tänkande, konspirationer, masspsykoser eller hjärntvätt som förklaringsmodeller till det de inte förstår.

    Samtidigt verkar de så förtvivlat söka efter Sanningen, den stora Sanningen, utan att förstå att det inte finns någon sådan när det handlar om människor, bara en mängd olika perspektiv.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Aqt skrev 2014-09-05 08:14:26 följande:
    Trist nu att vissa krafter fortsätter mobbningen mot de politiska partier med ?opassande? åsikter. Det är väl för att argumenten mot SD politiken är dåliga.
    Det avspeglar debattklimatet. Tänk den dag det blir lika illa beträffande Vänsterpolitiska värderingar med hänvisning till revolutionär kommunism.

    http://www.expressen.se/gt/sd-affisch...

    http://touch.metro.se/nyheter/busscha...

    http://www.aftonbladet.se/debatt/arti...
    Helt underbart. Det är ju ingen vanlig sektanhängare som uttalar sig för Kvällsposten utan presstalespersonen.

    Det är politiska motståndare på vänsterkanten som vill förstöra för oss, säger han.

    Men på tidningens fråga hur han vet det har han inget svar. Telepatsekten har talatSkrattande

    Han har iofs förmodligen rätt - men det kan heller inte uteslutas att det bara är en variant av det självskadebeteende som många inom SD-sekten använder för att få mediauppmärksamhet.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Philipsson skrev 2014-09-05 09:51:19 följande:
    Ok. Så muslimer i Sverige SKA fira jul då?
    Nej. Det finns en alternativ och mer korrekt tolkning av "att ta seden dit man kommer".
    Kan du komma på den?
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 10:01:51 följande:
    Klart de gör. Expo är ju "the good guys". Där finns inga risker.
    Nu ställde jag frågan vilka brottsdömda vänsterextremister det är som jobbar på Expo.
    Hittills har jag fått svaren Mona Sahlin och Robert AschbergSkrattande
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 09:15:03 följande:
    Det är ju det de inte är. Det finns många vettiga argument att använda mot SD.

    Lika förbannat verkar kreti och pleti, inte minst i den här tråden där vi till och med har en debattör som medvetet använder personangrepp och står för det, föredra att anspela på låg intelligens och okunskap och så vidare hos presumtiva SD-väljare. Trist, kan jag tycka. Inte minst som det hos sådana som mig då och då ger upphov till tankebanor av typen "det vore lite kul om SD gjorde ett kanonval, bara så att de här människorna kanske fattar att de borde byta taktik". Fast jag inte ens är särskilt förtjust i SD och aldrig skulle rösta på dem själv.

    Trist, som sagt.
    Trist. Personangrepp är ju inte tillåtna på FL. Så man får hoppas att inlägg som är av den karaktären anmäls.

    En tolkningsfråga förstås. Jag tycker inte att ditt inlägg där du påstår att alla som skriver här tycks vara intelligensbefriade är ett sådant exempel, utan mer ett exempel på hur du ser på debatten - och den roll av förnuftig iakttagare du kanske vilja göra anspråk på.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 10:36:17 följande:
    Jag har ingen aning. Kanske är inte en käft på Expo brottsdömd. Det ändrar inte att jag anser att Expo av det vissa kallar gammelmedia tenderar att göras till "sanningssägare" på ett sätt som står mig upp i halsen.

    Expo har, likt Aftonbladet och Avpixlat och i princip varenda annan publikation som finns, en egen agenda.
    Det är klart att alla inklusive Expo och Vitryssen och Gert har en agenda.

    Gerts var att påstå att det jobbar brottsdömda västerextremister på Expo.
    Hittills har han presenterat Mona Sahlin och Robert Ascberg

    Min agenda handlar i stor utsträckning i att ifrågasätta påståenden från SD-aktivister.

    Och din som jag uppfattar det att ifrågasätta dem som ifrågasätter SD-aktivisterna, inte sällan i form av halvkvädna visor.

    Om du anser att det finns någon som ägnar sig åt personangrepp mot SD-aktivisterna i tråden, är det inte mer rakryggat att du förklarar vem och varför i stället för att bara insinuera?

    Alternativt att du anmäler vad du uppfattar som personangrepp. det kan mycket väl vara så att din egen agenda grumlar ditt omdöme.

    Dessutom. Testa att klicka på visa endast Vitryssen så kommer du kanske att få en uppfattning om i vilken utsträckning du diskuterar trådens ämne relativt tråden som sådan.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 13:02:26 följande:
    Det är bara du som inte har någon agenda, eller hur?
    Språkrelaterat?

    Om du läser mitt förra inlägg ordentligt så kommer du att se att jag skriver att alla har en agenda, alla inkluderar mig. Dessutom skriver jag "Min agenda handlar i stor utsträckning i att ifrågasätta påståenden från SD-aktivister".
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 13:16:40 följande:
    Missade det. Ok, skönt att du erkänner det i alla fall.

    Din agenda handlar emellertid, så vitt jag kan se, om att vara så putslustig du bara kan samtidigt som du talar om "sekten" och på diverse retoriskt finurliga sätt försöker göra ned dina antagonister. Minns något om att man skulle ta de tre första bokstäverna i Lolland och på något sätt applicera dem på vad det nu var - den var riktigt fyndig! Och så håller det på.

    Dessutom kunde jag gett mig tusan på att du, bara för några dagar sedan, skrev något i stil med att du använder personangrepp för att du menar att det är en bra metod att belysa SD:ares svagsinthet. Inte med exakt de orden och den ordföljden, men innebörden var densamma. Nu hittar jag emellertid inte det inlägget så antingen har jag käkat för många roliga svampar igen och hallucinerat därefter, eller så letar jag dåligt, eller så har moddarna varit där med kvasten.

    Det gläder mig också att du tar ditt ansvar och anmäler avpixlatlänkar. Det är skönt att du tar på dig rollen att agera censor åt oss lättledda stackare som läser härinne.
    Språkrelaterat, skulle jag tro. Kolla gärna upp vad censor verkligen betyder och fundera sen på om jag agerar censor enligt vedertagna definitioner alltså.

    Nej, jag använder mig inte av personangrepp - även om jag kan erkänna att jag borde vara lite snällare mot de som exempelvis kallar mig pervers psykopat och där kan jag försöka bättra mig.

    Min agenda är att visa hur känslomässigt labila och okunniga många sverigedemokrater och SD-kramare är och då vore det kontraproduktivt med personangrepp.

    Jag gissar att du förväxlar personangrepp med en generell åsikt om en grupp. Om man t ex påstår att SD är en sekt, så är inte detta ett personangrepp utan ett omdöme om hur partiet fungerar och hur dess anhängare agerar generellt. Du kan jämföra det med påståendet att somalier är svårintegrerade i det svenska samhället, det är inte ett personangrepp på alla enskilda somalier utan ett omdöme som kan vara mer eller mindre välgrundat.

    Jag tycker att jag på mycket goda grunder kan motivera att SD:s nätaktivister i mångt och mycket har ett sektbeteende och då utgår jag inte från en hemmagjord definition av sekt - som du gör med censor - utan en vedertagen.

    Och jag anser att SD:s budskap också är formulerat så att de blir mer attraktivt ju mindre man har att tänka med. Ta budskapet om att Sjuklövern bara vill hjälpa några få och att SD egentligen är det humanistiska alternativet som i stället vill satsa pengarna i flyktingarna närområden. Det är ju så infantilt sett till hur partiets budgetförslag ser ut att jag har svårt att förstå att det kan verka trovärdigt ens för den som är synnerligen klent utrustad i synapsövergångarna.

    SD anser alltså att det går att spara 150 miljarder årligen på minskad invandring av den summan satsas noll kronor på närområdena. SD avser också att kraftigt minska biståndsbudgeten, en del av den nedskärningen går inte in i sektens budget för Sverige utan allokeras till UNHCR.

    Har du berättat sagan om Mäster skräddare någon gång för dina barn. Mannen som beställer en kostym av en oskicklig skräddare, efter många vändor är resultatet klart: "Det bidde en tummetott".

    I SD:s fall blev det inte ens en tummetott.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Aqt skrev 2014-09-05 15:11:12 följande:

    Så din slutsats är alltså att kopplingen mellan hjärnhalvorna inte fungerar om man inte håller med om följande;
    -Invandringen kostar inget.


    -Segregationsproblemen finns inte.


    -De över 155 utanförskapsområdena i Sverige med kraftig överrepresentaion av invandrare och arbetslöshet och dåliga skolresultat är en konspirationsteori.


    -Sverige tar inte emot mångdubbelt fler invandrare än våra grannländer.

    -Invandringen är en vinst för Sverige.

    Eller hur är det egentligen?

    http://www.tino.us/2014/05/uppdatering-av-utanforskapets-karta-visar-fortsatt-okning-av-utanforskap-2006-2012/

    http://www.dn.se/debatt/lura-inte-valjarna-att-era-asikter-ar-fakta/

    http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/vad-kostar-invandringen_61728.svd

    http://www.friatider.se/invandringen-kostar-250-miljarder-r

    http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=4507
    (Sveriges radio: det delade Sverige del 1-3).

    http://www.expressen.se/nyheter/val2014/48-miljardersbomben-ar-en-tankestallare/


    Nej, det har jag inte påstått.

    Och just detta understryker min poäng eller kan du visa var jag ger uttryck för dessa uppfattningar?

    Det är för övrigt mycket vanligt att SD-sekten "bestämmer" vad pk-isterna anser och sen försöker argumentera mot den uppfattning man har om pk-isternas åsikter.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
  • FDFMGA
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2014-09-05 15:03:38 följande:

    Censor = en yrkestitel på någon som (bland annat) ansvarar för att upprätthålla censur och moral. Så visst passar det in, även om du inte verkar i antikens Rom utan på det nutida Familjeliv. Vill inte FL ha länkarna på sitt forum, fine, låt dem ta bort dem då. Deras forum, deras regler. Men varför du gör en grej av att du nästan aldrig anmäler, men bara när någon länkar till "fel" källor, begriper jag inte riktigt. Så jo, nog finns fog för att använda ordet censor.

    Kallar någon dig pervers psykopat är det givetvis helt över gränsen, och det är svårt att klandra dig om du har lust att ge igen med samma mynt och också gör det. Men du vet mycket väl att det inte var det jag menade.


    Nej, du har inte förstått innebörden.

    För övrigt hoppar SD:s förstanamn på listan i Halmstad av sen det publicerats en bild på henne där hon bär ett hakkors.

    Jag tycker att att det är en mycket god uppmaning från FL att länkar till avpixlat ska anmälas - vill du svassa runt på avpixlat och få uppskattning så kan du väl ta det utanför FL.

    Du får helt enkelt finna dig i att många anser att sajten stinker och är en samlingsplats för sådana som hakkorskvinnan.
    "Alla måste liksom böja sina huvuden inför Åkessons briljans" Sverigedemokrat om Åkesson.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?