Inlägg från: one fine day |Visa alla inlägg
  • one fine day

    Foglossning, sjukskriven 50%, jobbar 75%....hur skall jag göra?

    Jag är gravid i 26:e veckan och blev igår sjukskrven 50% pga av foglossning och smärtor.

    Jobbar i dagsläget 75%, tar ut 25% föräldrapenning.

    Jag vet inte hur jag skall göra, vad är det som gäller? det står att min arbetsförmåga är nedsatt  med 50%. Av de 75% som jag arbetar i dagsläget? Eller av 100% som är normal arbetstid? 

    Varken jag eller min arbetsgivare vet hur vi skall göra. OM jag fortsätter att jobba 50%, kommer jag då att få sjukpenning resten av 50% ???

    Någon som har varit i liknande situation?

    tack tack!            

  • Svar på tråden Foglossning, sjukskriven 50%, jobbar 75%....hur skall jag göra?
  • one fine day

    tack för ditt svar. det är nog lite mer komplicerad än så.... Min arbetsgivare tror att det är 50% av det jag faktiskt arbetar, man kan inte räkna på tid som man inte arbetar, då skulle FK betala för 25% som jag valt att inte arbeta....Jag kanske skall ringa FK och fråga....eller skall man inte göra det? Kan man bli anonym när man ringer hos dem?

     

  • one fine day

    Tack tjejer. Pratade med fk ( men de ville ba mitt pers nr direkt ...) och det som de säger är lite som ni sa... Att de räknar på heltidstjänsten så jag kommer jobba 50% och de 50% sjukskrivning kommer att täcka 25% arbete och 25% av den föräldraledighet som det var tänkt att jag skulle ta ut.

    Men vi får se när de skickar papperna och när det gäller utbetalning,om det verkligen kommer att vara så enkelt.,..

Svar på tråden Foglossning, sjukskriven 50%, jobbar 75%....hur skall jag göra?