• nozpa

    Räcker maten till 13 personer?

    Hej. Ska ha lite middag här hemma i helgen. 9 vuxna och 4 barn mellan 2 och 5. Det blir en liten buffé.

    2 kilo fläskfilé
    1-1½ kilo kycklingfilé
    2 pajer. (vegetariska)
    En pastasallad (vegetarisk)   
    Sallad med div.
    Bröd.
    Frukt
    3-4 sorters ost.
    Öl, vin, vatten, äppelmust som dryck. 

    Har 2 kilo fläskfilé till i kylen, har precis putsat och lagt den andra i marinad. Tröttnade på det, och undrar om det räcker eller om jag bör fixa resten också?
    Alla äter kött. Är det för lite? Det värsta som kan hända är att maten inte räcker. Är det snålt?
    Något mer jag bör köpa/göra? Någon röra eller så?

    Hjälp!  
                

  • Svar på tråden Räcker maten till 13 personer?
  • nozpa
    tro hopp kärlek skrev 2013-10-31 10:33:49 följande:
    Det enda som jag hade kunnat tänka mig att komplitera med är en kall sås.

    Jo jag känner med det. Men vad för någon? Först tänkte jag något med curry iom kycklingen, men det passar inte till resten.
    Sedan ploppade en klassisk vitlössås upp, men det känns så somrigt. Tips? :) 
  • nozpa
    Dominant skrev 2013-10-31 11:05:05 följande:
    Både fläskfilé och kycklingfilé är ju extremt torrt, så du får se till att ha saftiga såser till. En egen rödvinssås passar enligt min mening väl till båda två.

    Se till att det är både färsk fläskfilé och färsk kycklingfilé, så de inte varit frysta innan. Fryst mat är ännu torrare och vanligtvis ganska oaptitligt.

    Nädå, det är färskt. Fläskfilén levererades imorse, så jag har putsat och lagt i marinad. Kycklingen köper jag imorgon. Den ska ha en vinägrett över sig. Så den blir inte så torr. Utan ganska så saftig (hoppas jag). Men jag är en såsälskare, och tar gärna emot några bra tips på kalla såser.
  • nozpa
    tilj75 skrev 2013-10-31 10:53:05 följande:
    Aioli?

    Aioli är ju alltid gott. Funkar bra med brödet också. Men då fuskar jag nog och köper en. :P
  • nozpa
    OlivenoÄgget skrev 2013-10-31 11:31:30 följande:
    Jag hade nog satsat på en ädelostsås och en rödvinssås. Men de är ju varma förstås. Men det går ju att göra en kall ädelostsås också.

    Tänker att det skär sig mot pastasalladen? Den innehåller bla soltorkade tomater, oliver, kapris.
  • nozpa

    Tack så jättemycket för alla svar. :) Kommer bli 2 såser. En fetaostcreme, fast slänger i några örter med. Får se vilka som ser piggast ut i affären imorgon.

    Samt den med mango chutney.

    Men maten räcker? Alltså köttet? 

  • nozpa
    Voluptuous Shalimar skrev 2013-11-04 19:32:34 följande:
    Jo, det MÅSTE hon, annars kommer jag personligen att leta upp henne för att tvångsköpa korvar! Obestämd

    Det var ett FÖRSLAG! 

    Jag stod själv med fruktansvärt mycket mat en gång, trodde jag hade köpt åt helsike för mycket, men nästan allt gick åt. Det var i storleksordning 5 kg biffar PLUS massor av korv, dels enbart nöt, dels enbart fläsk (det kom även muslimer och judar) samt potatisgratäng och sallader och såser och bröd. Vi var runt 25 personer dock. Korvarna var en räddning, alla ville ha korv! Det var f.ö. bra tysk korv med kötthalt på ca 95%, ingen Dennis grillkorv.

    Jag är absolut ingen korvälskare, väljer något annat om det finns, men som komplement är det väl en rätt enkel och smidig lösning. Nu gissar jag att svenskar inte tar den sista biten på uppläggningsfatet (som vanligt) så man får aldrig veta om någon hade velat ha mer. 

    Skippade faktiskt korven. :) Men gjorde iordning mer fläskfilé istället. Det räckte och blev massor över. Ändå åt alla mycket.
    Får ha korvräddning nästa gång. :P 
Svar på tråden Räcker maten till 13 personer?