Inlägg från: Papricorn |Visa alla inlägg
  • Papricorn

    Tips till kräset barn? Hjälp!?

    Marcella skrev 2013-11-01 19:51:10 följande:
    Har du testat gröt? Brukar ju gå hem hos de flesta. :) 

    Vår dotter äter inte heller fisk, aldrig gjort bortsett från vissa rätter ibland. Jag ger henne 1 tsk linfröolja om dagen just för att hon ska få i sig omega-3. Det hjälper även mot hennes hårda mage. :) Men inte mer än 1 tsk, för mycket är inte bra.

    Testa ge honom en portion av olika grönsaker? Som en sallad, fast utan sallad. ^^ Blanda i lite kokta linser, som substitut för köttet. Det är ju så smått så chansen finns ju att de åker ner tillsammans med grönsakerna. :)

    Sen kan du ju, som du säger, testa lite fler såser. Kan ju vara så att han kanske tycker det är för torrt? 



    Barn kan dessvärre inte omvandla den vegetabiliska Omega-3 i linfröolja så ge fiskolja (typ eskimå kids) istället!
  • Papricorn
    Marcella skrev 2013-11-01 20:12:56 följande:
    Vart har du hört det? 

    Enligt min BVC så var det inga problem alls att ge linfröolja i små mängder. Linfröolja innehåller dessutom mer Omega-3 än fiskolja. :)  



    Nej, kroppen måste omvandla den vegetabiliska oljan för att kunna ta upp den och det kan inte barn! Så det spelar ingen roll om det är mer, de tar inte upp det.
  • Papricorn
    Marcella skrev 2013-11-01 20:42:25 följande:
    Men var har du hört det? Vill gärna läsa om det då ämnet intresserar mig. :)



    Min syster är näringsterapeut och har gett mig informationen. Har även själv läst om det på flera ställen, bland annat på forskningsmaterial från sjukhus.Det finns att läsa om på webben också.

    Sen vet du väl att de senaste råden är att inte ge Omega-3 till små barn alls då man sett att det ökar allergier! Det kommer komma rekommendationer om att man inte ens får rikta Omega-3 produkter till barn alls!
  • Papricorn
    Marcella skrev 2013-11-01 21:20:14 följande:
    Tycker det är väldigt konstigt att jag inte hört om detta, då jag ändå tycker jag läser på ganska bra om just mat och näring. Om detta stämmer så är det ju konstigt att BVC rekommenderade det? :S Min BVC är dessutom väldigt mån om mat och näring, och ganska insatt i ämnet.

    Men vilka åldrar gäller detta för? Gäller detta även fisk, då det innehåller Omega-3? Du har ingen artikel du kan hänvisa till? Jag påstår inte att du ljuger, så ta det inte så. Jag vill dock gärna ha bevis som backar upp det, för att kunna tro på det. :) 



    Eh?!

    Om du är så insatt borde du väl veta att vegetabilisk Omega-3 alltid måste omvandlas eftersom det innehåller en annan typ av ALA. Du får nog läsa på lite för jag tror inte det är bågon idé att jag förklarar eller hänvisar vidare om du ibte kan grunderna ens!
  • Papricorn
    Holly skrev 2013-11-01 22:21:04 följande:
    Tycker att vi kan försöka hålla en trevlig ton, det finn inget konstigt med att vilja ha bevis. Speciellt om de handlar om oro för barn. Respektera alla.

    www.svt.se/nyheter/vetenskap/omega-3-ger-barn-allergi

    www.kostkoll.se/blog.php

    Är två artiklar som behandlar dessa ämnen. Men vad gäller kost och forskning så ska man aldrig ta något för 100% sanning då forskarna alltid kan hitta bevis för sina argument.

    De finns inget som säger att du inte kan ge linfröolja till ditt barn och den är enligt vad flest forskare vill påstå den bästa ersättningen för omega 3 då den innehållet mest.

    Fisk är dock de bästa alternativet, men om barnen vägrar så är de beslut alla måste ta till sina egna barn.

    Jag uppskattar alla förslag och tackar för hjälp och tips, ska höra efter med min BVC dam och se vad hon tycker.



    Linfröolja innehåller inte alls mest Omega-3. Det är en myt. Inte Omega-3 som vi människor kan använda.
  • Papricorn

    Vegetariska källor till omega 3 innehåller alfalinolensyra som kan omvandlas till omega 3-fettsyror, samma som finns i fisk, EPA (eikosapentaensyra) och DHA (dokosahexaensyra). Men det är bara MYCKET BEGRÄNSAD del av alfalinolensyran som kan omvandlas till omega 3, därför är fet fisk en bättre källa eftersom fisken innehåller en hög mängd ?färdigomvandlat? omega 3 fett.

Svar på tråden Tips till kräset barn? Hjälp!?