En nackdel som vi upplevde med tecken (dottern fyller fyra, autism) var att tecken kräver ögonkontakt... Det var väl någonstans där vi började märka av hur obefintlig ögonkontakt hon har också, eftersom hon inte är så "uppenbart" undvikande.
En annan nackdel med tecken har för vår del varit att det finns ganska mycket annat vi jobbar med, bemötande o.s.v. Samt att sömnen är sisådär och det är allmänt ganska tungt att ha ett funktionshindrat barn, så orken att lära in ett nytt kommunikationssystem hos oss själva (hur enkelt det än är) har inte funnits. Plus att dottern ändå har ett språk, om än begränsat och ganska enkelt. Det jag tror att hon egentligen har svårt med är den underliggande kommunikationen. Och då kan jag tycka att bilder är bättre, för att dom är ännu mer konkreta och "längre bort" från "vanligt" talat språk.
Det vi däremot fick tips om och alltid gör mer eller mindre automatiskt är att vi kommunicerar mycket mot dottern, oavsett hon svarar eller ej. Även om man tidvis känner sig lite konstig när man går runt och förklarar precis allt man gör och allt man ser för sin 3-4-åring... Och så använder vi ett relativt enkelt språk, och betonar dom viktiga orden. Men även om vi försöker att prata tydligt i ganska enkla, raka, korta meningar, så försöker vi ändå använda många beskrivande ord, och även betona dem. T.ex. "Titta på den STORA, RÖDA bilen" (eftersom dottern faktiskt har ett ganska bra ordförråd gällande substantiv så är det inte alltid det vi betonar) och därefter kanske "Och titta där, en LITEN, BLÅ bil". men sen kanske, om vi också vill vara ge henne lite struktur och förberedelse "nu ska vi åka iväg i VÅR bil". Kanske följt av "nu ska vi gå till BILEN". Så vi använder ett enkelt språk, men vi pratar grammatikaliskt korrekt och ganska varierat, även om vi använder enkla ord.
Fördelen med biler är väl som vi upplever att dom både underlättar kommunikationen och skapar struktur, samt att dom är "beständiga". Ett bildschema kan hon få titta på så länge hon vill medan vi förklarar, och kan återkomma till, medan tecken visserligen kan underlätta kommunikationen, men dom ger inget stöd för minne, struktur eller repetition.