• Sigrid

    Smörgås till 6-månaders - vilket smör/fett ska jag använda?

    Om jag ska bre en smörgås till min son, vilket fett ska jag använda? Ska jag köpa osaltat smör?

  • Svar på tråden Smörgås till 6-månaders - vilket smör/fett ska jag använda?
  • Mumin

    Svårt att säga, jag hade nog köpt osaltat. Men jag vet inte hur mycket salt där egentligen är i vanligt saltat smör.

  • maddelin

    Vi använde det vi vuxna äter. Man behöver väl inte ha på så mkt.
    Min son får bara lite smör, å det duger åt honom.

    Kolla upp kanske hur mkt salt å så det är i om du är orolig. Lycka till !

  • Amorella

    Vi har på det vi själva har, vilket för tillfället råkar vara Mini-Lätta. Det är så lite salt i så det går bra. Men oftast blir det messmör eller leverpastej som pålägg - mums tycker vår baby!

  • Lady Bling

    Dom sa till oss på föräldrautbildningen på BVC att man ska ge små barn vanligt matfett, inte lättprodukter. Dom behöver fett för att växa och fettet är viktigt för till exempel hjärnan (i rimliga mängder förstås, inte hektovis... ). Vanligt smörgåsfett går bra, men helst inte extrasaltat.

  • Happy me

    Vanligt osaltat smör, finns i "stavar" tror jag, fram till ca 3 års ålder då man kan börja använda mer "lättsamma" produkter.

  • Amorella

    Eaxkt! Dumt av mig! Jag vet det där med lättprodukter, men vi ger nästan alltid med messmör eller leverpastej. Enstaka ggr blir det med Lätta när det ändå står framme. Det är ju inte farligt för det är light, bara inte tillräckligt nyttigt. Min poäng var snarare att man kan använda det man har hemma, men det är helt riktigt att har man ett light-margarin och babyn ska få macka med smör dagligen så bör man kanske köpa något annat.

Svar på tråden Smörgås till 6-månaders - vilket smör/fett ska jag använda?