Inlägg från: Anonym (fundersam78) |Visa alla inlägg
  • Anonym (fundersam78)

    Hur snabbt negativt på test efter missfall vecka 5

    Hej!

    Hoppas ni som fått tidiga missfall vill svara eller tänka till kring min fundering. Testade positivt ett par dagar före beräknad mens (stark omdelebart utslag). Han vara "gravid" 6-7 dagar och precis gå in i v.5 när jag började blöda. Blödde rikligt i en vecka. Tog ett test idag och de var fortfarande starkt positivt. Är inte det lite märkligt? Borde det inte sjunka och åtminståne bli svagare?

    Hur lång tid har det tagit för er innan hormonerna varit ur kroppen vid tidigt missfall? För inte är det möjligt att jag fortfarande är gravid efter en veckas riklig blödning? (blod inga klumpar dock)? 

  • Svar på tråden Hur snabbt negativt på test efter missfall vecka 5
  • Anonym (fundersam78)
    Anonym (E) skrev 2013-11-22 13:07:55 följande:
    Jag fick negativt test ett par dagar efter att blödningen startat... Är du säker på art det var ett missfall? Man kan ju blöda, men ändå behålla graviditeten! Lycka till!
    Nej jag är inte säker men tror det. Blödde väldigt rikligt och hade ont. Inga klumpar men det är ju inte så mycket i v.5 liksom.. går inte att kolla med ultraljud heller eftersom det är så tidigt att det inte finns hjärtslag säger dom.. :-/ 
  • Anonym (fundersam78)
    umm abdilleh skrev 2013-11-22 14:51:05 följande:
    Jqg fick neg samma dag blödning började men annars kan test visa positivt upp till nio veckor efter missfall
    Även när det är så tidigt som v.5?
  • Anonym (fundersam78)

    Tack alla ni som svarat. Blödde 5 dagar men inga hinnor eller klupar, bara blod. Som en riklig mens. Testar fortfarande starkt positivt. Väldigt märkligt tycker jag. Ska testa igen om en vecka och är det fortfarande positivt då ska jag kontakta gyn och se om jag kan få komma på ultraljud, de borde då kunna se hjärtslag om det mot förmodan inte skulle vara ett missfall.. 

Svar på tråden Hur snabbt negativt på test efter missfall vecka 5