• article24

    Blöta kläder

    Hejsan!
    Nu är det snart vinter och med det massa blöta kläder och skor att ta hand om. Tänkte bara höra hur ni gör? Hur tar ni hand om era barns och era egna blöta kläder? Tips ??

    Tack på förhand!

  • Svar på tråden Blöta kläder
  • Natulcien

    Hänger över elementen... fast då har vi gamla hederliga vattenburna element och inga 'ei-saa-peittää-element'...
    ...eller så in med det i pannrummet...där är varmt och gott. Glad

  • jannej

    Köper bra kläder som inte blir blöta

  • Ramborg

    Hänger dem på barngrinden framför braskaminen. Skor och stövlar knölas fulla med tidningspapper som byts två gånger under kvällen, sedan är de torra till nästa morgon.


    42.
  • Flickan och kråkan
    jannej skrev 2013-11-28 11:04:25 följande:
    Köper bra kläder som inte blir blöta
    Min snart 6-åring lekte i djupa vattenpölar med suveräna vattentäta kängor härom dagen. De höll tätt jättefint. Vattnet in uppe vi kanten (han hade inte dragit över sina lika suveräna vattentäta överdragsbyxor) och så stannade det kvar där så att vi kunde hälla ur ett par deciliter när han kom hem .
  • Mellanmjölkens land

    Hänger upp i torkrummet (eller pannrummet om det är mer akut) och om kläderna inte hunnit torka har vi reservkläder. Peppar peppar så har vi inte lyckats dränka alltför mycket kläder ännu så länge men det kommer väl så småningom.

  • Duckan

    Kläderna har varit torkade i torkskåp när vi hämtat på fsk och skorna har hållit tätt (sånär som på de vi hade förra året, de var kassa och fick torkas med tidningspapper varje kväll). Nu går hon i nollan och de har torkskåp så jag antar att det kommer att lösa sig nu med.
    På helgerna har grejerna fått torka på våra element.

Svar på tråden Blöta kläder