• c89

    7 månaders som sovit oroligt. Därför samsover vi. Hur flyttar man till spjälsäng? Tips, tack!

    Vissa barn vill helt enkelt inte. Vår son var sådan och vi gav upp och lät honom sova vidare hos oss. Vid 1 år fick han juniorsäng och där sover han nu, vaknar en gång oftast och kommer då till oss sista stunden på natten/morgonen. 


     


    MEN, i ert fall kanske problemet faktiskt är amningen? Kan du tänka dig att sluta amma? Om man vänjer honom av vid det behovet för att somna om så kanske det andra löser sig också, att han sover hela natten för att han ändå inte får äta på natten. Det ska han ju inte "behöva" i den åldern ändå. 
    Amning är ju jättefint och mysigt, men kanske inte om det stör sömnen så. Bara en tanke, vet andra som blivit hjälpta av att mamman åkt iväg en natt eller två för att direkt vänja av vid amningen. Blev bättre för dom sedan där deras son sover hela natten, fast fortfarande i deras säng vad jag förstått.

Svar på tråden 7 månaders som sovit oroligt. Därför samsover vi. Hur flyttar man till spjälsäng? Tips, tack!