• Antemanman

    Backade in i bil, ingen skada!

    Hej!
    För ca en vecka sedan råkade jag, mitt i natten, backa in i en bil. Gick otroligt långsamt så man kände knappt att det tog emot. Panik som jag fick så körde jag och parkerade någon ruta ifrån. Gick tillbaka och kollade bilen, där syntes ingenting. Eftersom det var mörkt tänkte jag att jag går ner och kollar när det är ljust. Sagt och gjort dagen därpå gick jag ner och kollade, backade ditt min bil så jag kunde mäta med dragkroken var den kan ha slagit i. Syntes ingenting, kollade ur olika vinklar och kände och hade mig, har aldrig kollat något så noga i hela mitt liv. INGEN SKADA. Så jag lämnade inga uppgifter då detta kändes otroligt onödigt då inget hänt. Dagen efter så jag också bilägaren hämta bilen och han såg ingenting.

    Finns det någon möjlighet att detta kan kallas smitning? Och om jag skulle blivit anmäld hur lång tid tar det innan man får reda på det, om de har alla upgifter och sådant? tex regnr. Och vad händer då?

    MVH Anonym och orolig   

  • Svar på tråden Backade in i bil, ingen skada!
  • Nyfikna72

    Ja du skulle ha sagt till ägaren iallafall även om det inte syntes nåt. Kan ju tyckas löjligt men om nån annan gör det åt dig kan de ju hävda smitning

  • RealRobban

    Di har nog inget att oroa dig för, har du konstaterat att det inte finns några skador finns inget att smita från och inget uppsåt. Se nedan liknande rättsfall. Skulle du bli anmäld för sminkning kommer du med 100% sannolikhet bli frikänd så ta det med ro.

    trafikjuristen.se/rattsfall/rattsfall_ovrigt/smitning/smitning1.htm

    www.dagensjuridik.se/2013/10/man-som-erkant-pabackning-av-bil-frias-smitning-gar-inte-att-utesluta-nagon-annan-orsakat-sk

  • RealRobban
    RealRobban skrev 2015-11-30 19:38:15 följande:

    Du har nog inget att oroa dig för, har du konstaterat att det inte finns några skador finns inget att smita från och inget uppsåt. Se nedan liknande rättsfall. Skulle du bli anmäld för smitning kommer du med 100% sannolikhet bli frikänd så ta det med ro.

    trafikjuristen.se/rattsfall/rattsfall_ovrigt/smitning/smitning1.htm

    www.dagensjuridik.se/2013/10/man-som-erkant-pabackning-av-bil-frias-smitning-gar-inte-att-utesluta-nagon-annan-orsakat-sk


    A bit of spellchecking to counter autocorrects funny stuff Man behöver inte som många verkar tro lämna en lapp eller kontakta bilägaren om inga skador syns. Finns dessutom inga skador är det bara slöseri med tid att börja kontakta ägare o.s.v. Dolda skador uppkommer inte av lätta smällar utan snarare av att man kör ner i ett potthål i vägen i hög fart och liknande så hjulupphängningen eller fjäderbenet skadas t.ex. skadas.
Svar på tråden Backade in i bil, ingen skada!