• Ninni87

    Hur få i dottern mer mat?

    Har en flicka på 9 månader som äter för lite mat enligt BVC om dagarna.

    En vanlig dag ser ut ungefär såhär:
    8.00 frukost, max 1/2 dl gröt alt puré
    10.00 amning
    12.00 lunch, max 1/2 burk + 1 rån
    14.00 amning
    17.00 middag, max 1/2 dl av vår mat
    20.00 amning
    Sen ammar hon ca 2ggr under natten

    Hon tycker om det mesta vi ger henne men hon tröttnar efter några skedar och trycker sig bakåt i stolen eller grimaserar när skeden kommer. Spelar ingen roll om hon får burkmat eller hemlagad mat. Plockmat har vi också provat och det ger samma resultat.

    BVC råder mig att sluta amma (speciellt på natten) men jag är velig. Det är ett väldigt smidigt sätt att söva henne på och hon vill ju amma. Hade tänkt amma tills hon är året men det kanske är bättre att sluta redan och hoppas att hon äter mer då?

    Hur hade ni gjort? Fortsatt amma ock öka mängden mat i långsam takt eller sluta amma och få i henne mer mat?

  • Svar på tråden Hur få i dottern mer mat?
  • Ninni87

    Det jag skrev var ju absolut maximalt vad hon äter, oftast äter hon 4-5 skedar sen vill hon inte ha mer.

    Hon går upp bra i vikt som det är men blir lite stressad av BVC och sen löser man på Livsmedelsverket att barn i denna åldern ska äta två lagade mål, två grötmål och ev två mellanmål om dagen och det är vi långt ifrån.

    Men då fortsätter jag amma när hon vill och tar det i hennes takt med maten. Tack för att ni lugnat ner mig :)

  • Ninni87
    CSAL skrev 2013-12-26 14:18:06 följande:

    Testa att göra den lilla mat hon äter mer närings- och energität. Det brukar de dessutom gilla. Extra smör/kokosolja/olivolja, en äggula i gröten etc.

    Lycka till!


    Detta ska jag absolut göra, tack för tipset!
Svar på tråden Hur få i dottern mer mat?