Fulla inför barnen
Jag tycker definitivt inte att man ska dricka sig berusad när man umgås med sina barn. Barn är oerhört känsliga för förändringar hos vuxna; ändrat tonläge, lite annorlunda personlighet, överdrivet fniss etc. och kan uppleva det som obehagligt. Sen får man ju försämrad reaktionsförmåga också, vilket inte är så lyckat om man har ansvar för små barn.
Vi dricker gärna vin till maten någon gång i veckan, men då tar vi ett glas till maten bara, och sen kan man ta lite till när sonen har somnat.
Mina föräldrar har alltid varit måttliga med alkohol; något glas vin emellanåt bara. Jag har aldrig sett dem fulla, förutom på en kräftskiva när jag var 11-12 år och mamma drack för mycket grogg och stängde in sig på toa och kräktes. Jag upplevde det som väldigt olustigt och blev orolig, minns jag.
Jag vet inte vad du kan göra mer än att prata med din kille och säga hur du känner, och förklara hur barn kan uppleva berusade föräldrar. Kanske boka in nåt möte på BVC och låta någon utomstånde, objektiv person, berätta hur barn reagerar på berusning. Hur gamla är era barn?