• Anonym (snålisar)

    Varför vill ni inte betala för en plastpåse i mataffären som kostar 2 kr!? Förklara!

    Jag jobbar i en mataffär och möts varje dag av kunder som vägrar att betala 2 kr för en plastpåse.

    Kund - Vad kostar påsarna?


    - 2 kr


    - Nej då ska jag inte ha någon


     


    Och så går de där i från med varorna staplade under armen eller packar hela barnvagnen full så barnet blir täckt av förpackningar. 


    Eller


    - Påse?


    Kund- nej jag behöver ingen. 


    Genomför köpet och ångrar sig, "Kan jag ta en påse"?


     


    Givetvis bjuder jag på en påse då. Men VARFÖR är det så jävla svårt att betala 2 spänn för en påse som du kan få nytta av att ha som soppåse tex? Förklara tack!


     

  • Svar på tråden Varför vill ni inte betala för en plastpåse i mataffären som kostar 2 kr!? Förklara!
  • Liten i April

    Haha jag tar alltid en påse och betalar alltid för den. Men nu när du säger det- varför i helsike ingår inte den där jäkla påsen?! Det är ju bara i matvarubutikerna som de kostar...

  • Anonym (m)

    Jag vill inte betala för att sprida reklam, helt enkelt.
    Sen brukar jag sällan vilja använda plastpåsar med hänsyn till miljön, utan tar det hellre i väskan/under armen/i en medhavd tygpåse.

  • hallontroll
    Anonym (m) skrev 2014-01-12 23:08:57 följande:
    Jag vill inte betala för att sprida reklam, helt enkelt. Sen brukar jag sällan vilja använda plastpåsar med hänsyn till miljön, utan tar det hellre i väskan/under armen/i en medhavd tygpåse.

    Inte jag heller. Jag tar med egen påse.
  • Jill 79

    Tja, skulle ju kunna vara något son affären kunde bjuda på. Speciellt som de är prydda med reklam för affären. Det negativa med det är kanske att de slösas mer då. I usa får man alltid påsar( och oftast behöver man inte ens packa de själv). Fast de påsarna är tunnsrw och sämre än våra. Men om man inte vill betala för engångspåsar borde man ksnske investera i tygpåsar eller dylikt.

  • Astarte

    2 kr / st blir ju en del på en månad om man handlar varje dag. Själv har jag en underbart fin tygkasse just för att jag är snål som en skotte. Skulle aldrig betala 2 kr för en påse.


  • Anonym (snålisar)
    Anonym (m) skrev 2014-01-12 23:08:57 följande:
    Jag vill inte betala för att sprida reklam, helt enkelt.
    Sen brukar jag sällan vilja använda plastpåsar med hänsyn till miljön, utan tar det hellre i väskan/under armen/i en medhavd tygpåse.
    All respekt för miljön. Tygpåsar är grymma men oftast har de inga med sig. Hur slänger du soporna? Har du ingen sophink?
  • Billy

    Jag köper avfallspåsar till sopor. Billigare och de är hela. Oftast går köpekassarna sönder, de tål ingenting. Så därför tar jag med mig ett antal stora shoppingkassar när jag handlar. Bättre att packa i, bättre handtag och bättre för miljön. Varför ska jag köpa dåliga kassar för att göra reklam åt butikerna?

    Tycker även att du verkar otroligt sur för att mista dessa ynka kronor

  • Ramborg
    Liten i April skrev 2014-01-12 23:08:24 följande:
    Haha jag tar alltid en påse och betalar alltid för den. Men nu när du säger det- varför i helsike ingår inte den där jäkla påsen?! Det är ju bara i matvarubutikerna som de kostar...



    Exakt! Det är bara matvarubutikerna som ska klämma ut de där sista smulorna av sina kunder. Trots att icahandlare väl är bland det mest lönsamma man kan vara...

    Fult är vad det är. Två kronor för en jäkla plastkasse med reklam på, som alla andra butiker bjuder på. Det är ren princip som gör att jag använder flergångspåsar. Soppåsar köper man på rulle.
    42.
  • blomman07

    Jag önskar att påsarna kostade ännu mer! Då skulle fler använda miljövänligare alternativ, som tygkasse tex.

  • Cornellia

    Nu brukar jag inte fråga om vad de kostar, och jag brukar inte heller "snika" till mig påsar, utan antingen har jag med mig en från början, eller så betalar jag snällt för den.

    Men det stör mig otroligt att jag ska betala för att göra reklam. 

    Jag använder avfallspåsar till mina sopor. 

Svar på tråden Varför vill ni inte betala för en plastpåse i mataffären som kostar 2 kr!? Förklara!