BF Oktober 2014
Smyger in här med bf 22/10, v.4
Jag är väldigt chockad och överlycklig men de känns fortfarande lite för tidigt för att ställa sig in på att bebisen är här för att stanna
Smyger in här med bf 22/10, v.4
Jag är väldigt chockad och överlycklig men de känns fortfarande lite för tidigt för att ställa sig in på att bebisen är här för att stanna
Det här är mitt första barn och jag har ingen aning om hur de funkar under en graviditet. Alltså inte de att jag inte vet vad som händer men jag undrar
när ska man ringa mvc?
Vad är skillnaden på vul och ul? Och när gör man de på ett ungefär?
När är första kontrollen?
Går in i vecka 5 imorgon, har haft växtvärk (gissar jag på efter att ha läst andra trådar), illamående de senaste 2 nätterna. Borde jag kolla upp de?
Åååh de är så mycket jag inte kan fråga mina vänner om, för de är alldeles för tidigt
hahah samma här!! Jag grinar 1-2 gånger om dagen, för vad som helst! i förrgår kände jag mig lite febrig och såfort min sambo sa "hur mår du?" Så började jag gråta floder :)
hahah nu börjar jag själv märka mina humörsvängningar! Blev skit sur inombords när tjejen på Apoteket fråga om jag behövde hjälp när jag försökte smyga runt hyllorna och googla på vilka halstabletter som är okej att äta! Ville verkligen inte erkänna för henne att jag är gravid då jag bor i en mindre stad... Men jag antar att hon har tystnadsplikt iaf :)
är så himla orolig hela tiden, dessa hormoner gör mig galen! jag har varit förkyld i 2 veckor, i fredags fick jag huvudvärk och hela lördag o ch söndag har jag inte kunnat gå. Såfort jag ställer mig upp så spränger de i huvet och när jag går så dunkar varje steg inuti. Vill inte stressa bebis men jag är konstant orolig att de blir för mycket för de lilla lilla lilla fina livet :( och konstant illamående så jag kan inte äta heller, kan inte kontrollera mina tårar. Tycker så synd om min sambo, jag pendlar i humöret hela tiden när jag är hungrig/illamående/sjuk/ledsen/trött
Är det nån mer än jag som har en sprängande huvudvärk? Jag brukar inte ha huvudvärk så ofta men nu har jag i två veckor haft en överjävlig huvudvärk. Känns som skallen ska spricka och jag känner mig snurrig och yr emellanåt.
Gick in i v. 12 idag, jag har tidigare mått illa och haft en hård och lite svullen mage... De senaste tre dagarna har magen gått tillbaka och blivit mjukare, illamåendet har minskat betydligt och jag känner mig inte gravid längre... någon som känner igen sig?
Har fått massa stickningar i magen tunt livmodern och upp vid naveln, känns konstigt på ngt vis! Ngn som har samma eller vet vad de är? Jag har haft växtvärk och de är inte alls samma...
Hej! Då hittade visst jag hit med. Har en liten knodd i magen som har bf 22/10, tredje barnet för mig och första för sambon :)
Tjej93, vad roligt! Är din sambo nervös eller något nu då? :)
Ligger i sängen och känner små buffar från minimyset i magen... magiskt!
Jag kan ibland när jag ligger ner känna att det "pulserar" i nedre delen av magen, alltså där bebisen ligger. Jag har bara trott att det är min egen puls jag känner för de är så regelbundet... Men nu läste jag att från v 17 kan man känna barnet hicka, och att det känns som regelbundna fosterrörelser.
Vad tror ni? Känner ni av hicka? Eller har gjort de i tidigare graviditeter?
Jag är helt ny på de här, haha :)
Hade inga jordgubbar hemma så nu har jag petat ut och ätit upp ALLA röda bär från ett helt paket med "Ica special flingor röda bär" hahahah.... Jag är fortfarande sugen på jordgubbar :(
Jag har inte skrivit här på ett tag, men nu måste jag vädra lite funderingar..
I förrgår och igår har jag tagit 1magnesium tablett på morgonen tillsammans med de andra tabletterna jag tar. 1tablett är 300mg.
Vet inte om det är pga tabletten eller ett sammanträffande, men i förrgårkväll så fick jag sån fruktansvärd magknip, det kändes nästan som mini-värkar. Sen dess har dessa magknips-värkar kommit och gått under dagen igår, vaknade av några stycken inatt och så nu imorse. Har i samband med den sista "värken " varje omgång behövt gå på toaletten och har vart riktigt lös i magen. Magknipen har alltså inte vart ihållande tills jag gått på toa, och det har knipt -värkt 3-4ggr med olika tidsintervaller. Har även provat gå på toa första knipen men det har inte velat komma nånting förren några knip-värkar senare.
Skriver från mobilen så det blir kanske jobbigt att läsa. Nån som har några.. Erfarenheter?
Det som gör mig lite nervös är att jag läst att magen/tarmen tömmer sig innan förlossning, men samtidigt började detta ca. 12timmar efter första tabletten.
Och att vi ska åka på en veckas semester imorgon och då blir jag ännu mer nervös över att nått ska vara på G. Eller sådär..