Inlägg från: Anonym (?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (?)

    Kan man döpa en pojke till Isa?

    Anonym (isa) skrev 2014-01-30 13:25:58 följande:
    Till vår pojk som kommer snart vill jag och min man ha ett namn som är kort och med lätt uttal, klingar svenskt (för både min och barnets skull), men samtidigt är muslimskt/arabiskt (för pappans skull). Är så mycket lättare att hitta tjejnamn som passar under dessa kriterier men nu väntar vi ingen tjej.

    Vi har fastnat lite för namnet Isa men undrar om det uppfattas som ett tjejnamn eller funkar det på en pojke? Isa är muslimernas namn på Jesus. Man kanske kan stava det Isah? Hade en tjej i skolan som vi kallade för Isa, tror hon hette Isabella, kanske därför jag ändå är tveksam och tycker det låter som ett tjejnamn? Samtidigt tycker jag om det.

    Hjälp mig, är lite kluven. Övriga synpunkter på namnet? 
    Jag känner en pojke som heter Issa, muslimsk pappa, svensk mamma.. Men Isa är ett kvinnonamn.
  • Anonym (?)

    Alltså i Sverige är Isa en diminutivform av Isabella eller Elisabeth.

    Googla på  namntoppen får ni se.

  • Anonym (?)
    UmmAli skrev 2014-01-31 00:33:53 följande:
    Tycker namnet Isak är finare då, och lättare att uttala om man vill ge namnet Isa efter Jesus och inte Isa som tjejnamn.

    Men muslimer anser ju att Jesus är en profet ,så varför skulle man inte kunna ge namnet efter Profeten Jesus och inte Guds son Jesus (som kristna tror) ?

    Är det inte Issa? Den  muslimske pojke jag känner, kallas så. Eller är det kanske Isa som uttalas Issa?
  • Anonym (?)
    Anonym (isa) skrev 2014-01-31 13:12:52 följande:

    Men sluta, hur kan du inte förstå att en kille inte kan heta Maria och en tjej kan inte heta Johannes t.ex. Själv föstår jag inte och är helt emot de som på något sätt undgått att missa att det faktiskt existerar två olika KÖN och att en pojke är en pojke och en flicka är en flicka! Det är också två heeeelt olika "saker". Orkar inte med alla dessa försök att sudda ut alla möjliga gränser och skillnader som faktiskt existerar mellan honan och hanen..

    Men nu handlade inte diskussionen om det utan huruvida Isa är ett namn för tjejer eller killar eller både och..

    Det finns många pojkar som heter Maria, visste du inte det? Jesus Maria kan man heta i katolska länder.
  • Anonym (?)
    Maryam88 skrev 2014-02-01 18:26:07 följande:
    Vad har de med namnet att göra? 
    En hel del.
Svar på tråden Kan man döpa en pojke till Isa?