Momalicious skrev 2014-02-04 19:31:46 följande:
Vilken typ av uppvärmning? Skiljer ju rätt mycket mellan direktverkande el och andra typer. Vi eldar med ved och betalar väl kanske 3000-4000 per år för det. Vi har bara bott här i lite mer än ett år men det här är vår andra vinter. Vi har även en luftvärmepump som komplement när det är varmare ute och då eldar vi bara för varmvatten. Vårt hus är 110 kvadrat boyta, två våningar plus källare. Hur mycket varmvatten vi använder har jag ingen aning om.
När vi bodde i lgh hade vi 74 kvm och där var det direktel och där betalade vi lätt 4000 för värmen en kall månad, varmvatten ej inkluderat. Då hade vi inte speciellt varmt inne men de var inte de mest isolerade lägenheterna heller.
Det finns två kakelugnar och en kamin som jag antar fungerar. Men det kommer vi naturligtvis försäkra oss om innan vi skriver på något
Annars är det direktverkande el.
Det lät ju inte så dyrt för er, men hur får ni er ved? Köper ni färdighuggen? Gud vad glad jag blev nu, det kanske inte är så farligt trots allt